To snad ne. Dochází klíčová potravina. Lidé už tvoří zásoby, dokud si to ještě mohou dovolit. Pak už to nepůjde

Teprve dnes si uvědomujeme, v jak úžasných časech jsme minulé roky žily. Všeho byl dostatek, ne-li dokonce nadbytek. Lidé jednoduše přišli do obchodu a za velmi dostupné ceny si mohli pořídit plný košík jídla. Nikoho nenapadlo, že by mohly nastat nějaké výpadky nebo třeba dramatický nárůst cen.

Nepříjemné důsledky

Ovšem přesně to teď pozorujeme. Časy se evidentně změnily a prvně se to projevilo v tom, že prakticky všechny potraviny zdražily. Kdo chodí pravidelně do obchodu, tomu se mění doslova před očima. Co ještě před pár lety stálo 30 korun, dnes pořídíte za 60 Kč. Právě v potravinách bylo zdražení bohužel nejmarkantnější.

Navíc se podle všeho začal drolit globální zásobovací systém. Kromě nejrůznějších lokálních problémů zasáhla zemědělce na mnoha místech značná neúroda, která navíc pokračuje už několikátým rokem. To potom vede k situacím, které nás zprvu příliš nezajímají, než se nás dotknou naplno.

Jednou z takových je to, že v Indii vzrostly v důsledku neúrody ceny rýže. Taková zpráva se k nám ani nedostala. Jenže potom tato země vyhlásila zákaz exportu, aby bylo dostatek této klíčové potraviny pro domácí trh a cena tu dále nestoupala.

Foto: Shutterstock

Řada potravin zdražuje

A najednou z toho byla velká zpráva, jelikož se ukázalo, že z této země se vyváží vůbec nejvíce rýže na světě. Jak přitom informoval server CNBC, v řadě zemí to vedlo k tomu, že lidé začali rýži hromadně skupovat, jelikož velmi strmě rostla její cena. Tímto způsobem však celý problém ještě zvýraznili. Na některých místech totiž rýži vykoupili a uměle vytvořili ještě větší nedostatek.

Čtěte také: Obchody přišly na to, jak před Vánoci odrbat Čechy ve velkém stylu. Ekonom upozornil na nehezkou věc, kterou vám provedou

Bohužel je to jen ukázka toho, jak by to brzy mohlo vypadat s celou řadou různých potravin. Problémy se teď vyskytují například u olivového oleje, pšenice nebo kakaa. Nedostatek se přitom obvykle neprojevuje zcela prázdnými regály obchodů, ale tím, že se vše zdraží takovým způsobem, že si to lidé mohou jen obtížně dovolit, čímž se vlastně utlumí poptávka.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments