Tohle vás přijde draho. Zdánlivé banality vám vysají elektřinu za tisíce korun

Co si budeme povídat, drtivá většina českých domácností přemýšlí, jak ušetřit na elektřině. Určitě můžete sáhnout po dramatických opatřeních, nejdříve však zkontrolujte, jestli se nedopouštíte klasických amatérských chyb.

Pohotovostní režim

Nenechávejte spotřebiče jet v pohotovostním režimu. Ruku na srdce, co ze spotřebičů a elektroniky máte permanentně zapojeno v zásuvce? Přitom ne u všech je to nutné. Jistě, vypojování ze zásuvek je otravné, a navíc dost nevhodné pro životnost zásuvky, proto je nejlepší pořídit si prodlužovačky s vypínačem. Vyzkoušejte, které spotřebiče budou nadále dobře fungovat i bez permanentní pohotovosti, a ty vypínejte úplně. Ušetříte tak pár stovek ročně.

Světla

Klasická věta našeho dětství: „Zhasni!“ Ale platí stále, dnes snad ještě víc. Nesviťte tam, kde to nepotřebujete. A samozřejmě vyměňte klasické žárovky za úsporné.

Praní a sušení

Pokud vaše prádlo není totálně znečištěné, volte kratší programy s nižší teplotou. Můžete vyzkoušet také prát o něco ekonomičtěji, tzn. počkat, až se pračka skutečně naplní. Se sušením je to ještě jednodušší. Máte-li sušičku, zkuste ji používat co nejméně, a alespoň v letních měsících sušit co nejvíce venku.

Foto: Shutterstock

Sprchování a koupání

To platí samozřejmě pro ty, kteří ohřívají vodu elektřinou. Ale s plynem to taky není slavné, takže změnit své návyky můžeme všichni. Sprcha je relax, samozřejmě. Ale záleží-li vám na ušetřené energii, zkraťte sprchování na 4 minuty. A vanu plnou horké vody si dopřejte skutečně jen při slavnostních příležitostech.

V kuchyni

Pořiďte si nízkoenergetické spotřebiče. Vždy naplňte myčku na maximum. V rychlovarné konvici ohřívejte pouze takové množství vody, které skutečně spotřebujete. Dbejte na to, aby se v lednici netvořila námraza a nevkládejte do ní teplé věci.

Na závěr se zamyslete ještě nad úniky tepla. Pokud vám dveřmi a okny táhne, musíte tak více topit. Proto zvažte účinné zateplení.

Foto: Shutterstock, zdroj: energysavingtrust.org.uk

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments