Velká česká firma varovala před tím, co nás čeká

Řada českých firem začíná být v úzkých. Dlouhou dobu se řešily trable domácností a na společnosti, které jsou pilířem této ekonomiky, se zapomínalo. Jenže jsou to právě ony, koho vysoké ceny energií pálí možná vůbec nejvíce. Zatímco lidem nakonec vždy nějakým způsobem pomůže stát, na velké podniky už mnoho nezbývá a předpokládá se, že si pomohou samy.

Už se to musí řešit

Jenže to v této situaci není vůbec jednoduché. Zdálo se, že vysoké ceny elektřiny a plynu jsou pouze přechodnou záležitostí. Teď už jsou však ekonomové v podstatě zajedno, že tu s námi budou podstatně déle. A ačkoliv se může na první pohled zdát, že jsme z nejhoršího venku, celé se to zase může rychle zvrátit. Tuto zimu zřejmě překonáme, ale za cenu vysokých cen a na tu příští už zase není jasné, kde se energie vůbec vezmou.

Velké firmy přitom mají možnosti, jak to řešit, jen se to nebude Čechům příliš líbit. Jak informoval například koncern Volkswagen, může klidně přesunout výrobu jinam, pokud zde nesežene dostatek cenově dostupného plynu. To by znamenalo značnou ránu. Ale lze se jim divit? Když pro některé se zvedly ceny energií třeba desetinásobně?

Velké obavy má také šéf společnosti Kofola, Jannis Samaras. Ten pro Seznam Zprávy velmi otevřeně promluvil o tom, že české firmy zdaleka nejsou v tak dobré kondici, jak by se mohlo zdát.

Situace je zrádná. Na jednu stranu mají některé firmy za sebou rekordní období, přinejmenším co do obratu, ovšem na příští měsíce vidí značnou nejistotu. Například právě Kofola musela letos hned třikrát zvýšit ceny svých nápojů. To je bezprecedentní krok, obvykle se zdražuje maximálně jednou ročně. Zákazníci to dosud tolerovali, jenže Kofola bude muset zdražovat dále a je otázkou, zda ceny nedosáhnou takového bodu, kdy už lidé omezí své nákupy.

Foto: Shutterstock

Je to horší, než se zdá

Společnost přitom nemůže postupovat jinak. Kromě energií jí totiž zdražilo úplně všechno. Více stojí sklo nebo oxid uhličitý, ale stoupají také platové požadavky zaměstnanců. Inflační spirála se tak rozjíždí víc a víc.

Šéf Kofoly Samaras před námi vidí obrovský průšvih. Je podle něj nutné, aby se do celé situace vložil stát, a to velmi aktivně. Nestačí například jen zastropovat ceny energií, ale je potřeba postupovat komplexně.

Vše se totiž může velmi rychle zvrtnout. Podle podnikatele jsou na tom české firmy podstatně hůře, než by se mohlo zdát. Mnoho z nich však o problémech nechce veřejně mluvit, aby si ještě více neuškodily. To není zrovna příjemné podnikatelské prostředí, které navíc může dávat zdánlivě falešně dobrou zpětnou vazbu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Beny
Beny
2 let

Kofola je hrozně blivajz,tak ať padne,jediné dobre a za tu cenu už je levnější orig.Coca Cola.Ostatní co to neutáhnou také, ať se podívají do DE.Tam je zdanění firem na 80% a daně si bere finančak okamžitě ,protože je napojen online na firmy.Tam by polovina českých firem nepřežila první 3 měsíce. VW ať také táhne domů, tech 35 tis.lidi co zaměstnává diky preplaceni,tak chybí našim firmám, ať už jsou to pekaři, řezníci, autodopravci,nemocnice apod.Auta dovezeme, ale k čemu nám budou,když vymreme na nedostatečnou lékařskou pomoc apod.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Beny

Myslím si že větší blivajs je světem opěvovaná Coca Cola