Zajímavý způsob, jak si v zimě výhodně zatopit

Pokud máte obavy z toho, že v zimě nebude čím topit, případně za co, protože ceny energií se šponují do neuvěřitelných výšin, jistě vezmete zavděk fantastickým tipem od našeho čtenáře, pana Pavla Zikmunda z Jihlavy.

Skvělý způsob topení

Jediné, co budete potřebovat, jsou kamna na pevná paliva. O ta je v poslední době velký zájem, protože zajišťují určitou soběstačnost v momentě, kdy by skutečně vypadly dodávky plynu. Stále se však dají poměrně dobře sehnat a do zimy je času dost.

Následně už si stačí opatřit pouze dřevo. Jeho cena v poslední době také citelně stoupá, a tak není pro mnohé řešením si ho kupovat. Naštěstí existuje alternativa. Na dřevo totiž můžete vyrazit do lesů, a to jak těch státních, tak těch soukromých.

Vězte ale, že zde existuje určité omezení. Nemůžete zde sbírat jakékoliv dřevo. Nejširší kus může mít v průměru maximálně sedm centimetrů bez kůry. Pravdou je, že takové dřevo není do kamen zrovna ideální. Ovšem existuje pro to řešení.

Z takto získaného klestí totiž podle Pavla Zikmunda můžete velmi jednoduše vyrobit dřevěné brikety. Postačí vám zahradní drtička a lis na brikety. Pakliže je nevlastníte, počítejte s tím, že drtič stojí přibližně tři tisíce korun. Lis na brikety pak vyjde asi na pět tisíc korun. To je však dlouhodobá investice, kdy třeba drtičku můžete použít i jinými způsoby.

Foto: Shutterstock

Jak to správně udělat

Drtit byste měli klestí, které je co možná nejsušší a má kolem čtyř centimetrů v průměru. Čas od času přidejte papír, který je snadné získat. Využijte staré staré noviny, časopisy, krabice nebo kartony. Taková směs totiž výrazně lépe hoří. Neudělejte ale tu chybu, že byste přidali třeba karton od mléka nebo dárkové tašky, které obsahují řadu dalších látek.

Směs je potřeba slisovat v lisu na brikety a následně nechat získané palivo pořádně vysušit. Platí přitom, že suché budou tím rychleji, čím sušší klestí jste použili.

Tímto způsobem můžete vyrobit brikety na celou zimu. Jejich velkou výhodou je značná výhřevnost a zároveň i poměrně nízký dopad na životní prostředí. Pokud tak hledáte nějakou alternativu k drahému plynu, tady je řešení a navíc s možností zatopit si v podstatě zadarmo.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Xavier
Xavier
1 rok

Češi neví co je dobré a letos budou litovat, že nedělají určitou věc jako pan Alexej. Ten bydlí v zemljance a posbírané klacky si strká do pr.dele! Japonsko nám prý zajistí lopaty na hloubení obydlí.

Roman
Roman
1 rok

To se chcete se vrátit do 70 let minulého století, kde bylo zakouřeno životní prostředí. Tak tady je vidět to myšlení dnešních chytráků. Kde je vaše vize, zřejmě banánová republika, tam ale nemusí topit😳

Karel
Karel
1 rok

Bezva nápad. Bydlím v horách tak dřeva najdu dost. Jen nevím kam ty kamna budou kouřit když bydlím v paneláku 😆😭😡.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Karel

A dřevo budu skladovat ve sklepě 😆.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Karel

Jste prostě chytrý člověk a budete se mít jen dobře.

A co takhle vytápět ten dům centrálně, například společnou kotelnou na biomasu? To už začíná dávat smysl, takže této variantě se raději vyhnete a budete vymýšlet k.k.tiny.

Jitka
Jitka
1 rok

Zajímavé vždyť jste zakazovali kamna na tuhá paliva k tomu i sbírat dřevo z lesů ty taky podle toho vypadají a najednou nám to sami navrhujete. Uz jenom koupit plynový kotel je draha záležitost to nemluvim o krbovych kamnech.

Zdenek
Zdenek
1 rok

A na ty silnější polínka do paneláku i cirkulárku….viz na YouTube”můj soused-cirkulárka”

Jana
Jana
1 rok

Jak tohle může někdo napsat a otisknou,to už je vrchol,jasně topení zadarmo,posíláte mě vlastně krást dřevo a opravdu je to vhodné do paneláku,,fakt autorka je blbka,na této stránce se píší samé kraviny 😁

Mirek
Mirek
1 rok

Paní autor nějak zapomněla dodat, že tento způsob vytápění je vhodný hlavně do paneláku, kde si ho ani nevšimnete. Komín na balkon, nebo z okna a sousedi si můžou…

HANA
HANA
1 rok
Reply to  Mirek

😀

zde
zde
1 rok
Reply to  Mirek

Sama paní autorka je již zkouřená tedy se neni ani cenu divit 🤣🤣🤣

Weendy
Weendy
1 rok

A komín musíte mít a funkční

Vlapu
Vlapu
1 rok

Tak tohle už snad ne.

Petr
Petr
1 rok

Super nápad, jen si nedovedu představit že by si kamna na tuhá paliva Pořídily lidé žijící v paneláku a ve městě.