Trapný problém, který lidé zažívají při průjmu. Lékař prozradil, s čím je třeba počítat

Trpíte nepříjemným průjmem a pálením konečníku? Podívejte se, co jej způsobuje a jak potíže léčit. Nepříjemný problém by neměl být tabu.

Chirurg Dr. Karan Rajan zveřejnil své zjištění na sociální síti TikTok. Pro mnohé z nás je to, že trpí průjmem trapné až zahanbující. Raději o tom tedy nemluví. Pálení v konečníku po průjmu se ale týká většiny z nás a je třeba to řešit. Odvážný lékař tak otevřel téma, které je většinou tabu. Na sociálních sítích vysvětlil, proč jsou pro mnohé průjmy velmi bolestivé a vzniká pálení konečníku. Viníkem je kyselina a žluč, které výrazně poškozují citlivou pokožku, jak je uvedeno na dailystar.co.uk.

Poškozená tkáň konečníku

Na průjmu a pálení konečníku není nic neobvyklého a těmito potížemi trpí téměř každý. Málokdo z nás však o tomto problému začne mluvit. Podle známého chirurga bolest a pálení konečníku způsobuje kyselina a enzymy, které napadají citlivou pokožku v oblasti řitního otvoru. Pokud máte průjem, vaše tělo se pokouší strávit jídlo. Při průjmech jsou přítomny žaludeční kyselina, trávicí enzymy a žluč, které mohou poškodit a napadnout tkáně v konečníku a způsobit nepříjemné pálení.

Foto: Shutterstock

Příznaky odezní do týdne

Zveřejněné video se stalo velmi brzy virálním. Má přes 4,5 milionu zhlédnutí a tisíce komentářů. Mnoho lidí se přiznalo, že trpělo podobnými pocity a bolestmi. To tedy jednoznačně potvrdilo, že se problém týká většiny lidí, jen se o něm nemluví. Podle informací, které zveřejnila online Národní zdravotní služba – NHS, průjem obvykle způsobuje gastroenteritida, noroviry nebo otrava jídlem. Příznaky odezní do týdne. Symptomy zmírní léčiva s obsahem paracetamolu, dostatečný pitný režim a odpočinek. Za nepříjemným pocitem mohou být i hemoroidy, zácpa, chronická trhlina, rakovina a mnoho jiných stavů vyžadujících dokonce chirurgickou operaci.

Foto: Shutterstock, zdroj: dailystar.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments