Spouštěč bolavých kloubů, o kterém se neví. Příčinu hledejte v ústech

Vědci v nejnovější studii zjistili, že spouštěčem revmatoidní artritidy mohou být přemnožené bakterie v ústním a střevním mikrobiomu. Důležitá je ústní hygiena.

Bakterie jako spouštěč revma

Nizozemští vědci přišli na to, že lidé s rizikem vzniku revmatoidní artritidy a s časnou artritidou, měli ve slinách vyšší hladinu skupin bakterií Prevotella a Veillonella. Tyto prozánětlivé bakterie způsobují těžké onemocnění parodontu. Výzkumníci zkoumají souvislost mezi onemocněním a změnami v jejich ústním a střevním mikrobiomu.

Vzniká chronický zánět

Jak se píše na  medicalnewstoday.com, postižení mají abnormální hladiny bakterií v ústech a střevech. Někteří vědci se proto domnívají, že jsou bakterie spouštěčem revmatoidní artritidy. Již dříve odborníci tvrdili, že autoimunitní onemocnění často způsobují právě mikroorganismy.

Bakterie a revma

studie z roku 2009 odhalila, že 3 typy anaerobních bakterií v ústech, se našly i v kloubní tekutině lidí s revma. Podle vědců podporují zánětlivé reakce v různých typech buněk, včetně kostních. Některé kmeny Prevotelly způsobují chronický zánět a mohou být spouštěčem artritidy. Výsledky výzkumu naznačují spojitost orálních bakterií s nástupem tohoto onemocnění, jak tvrdí doktorka Vanessa L. Kronzerová.

Foto: Shutterstock

Omezení výzkumu

Odstranění těchto bakterií může snížit riziko vzniku nemoci. Na potvrzení teorie je třeba další výzkum. Lidé s časnou artritidou byli léčeni, ale ti, kteří měli riziko vzniku, ne. Vědci také neshromažďovaly informace o některých faktorech, které mohou ovlivňovat plak, jako třeba strava. Zlepšení zdraví ústní dutiny je ale důležité o ústa pečovat zejména u těch, co trpí na časté záněty, jak uvedla Johanna Kroeseová.

Zahájení léčby co nejdříve

Revmatoidní artritida je chronické, autoimunitní, zánětlivé onemocnění, které postihuje zejména klouby, i když jsou na začátku příznaky nenápadné. Většinou jde o bolest malých kloubů rukou i nohou a ranní ztuhlost. Někdy se přidá zvýšená teplota, slabost, invalidita, nechutenství a nadměrné pocení. Čím dříve začne pacient správnou léčbu, tím menší je omezení poškození kloubů a ztráta jejich funkčnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments