Tuk v oblasti břicha se často drží zuby nehty. Většina lidí se ho zbavuje chybně, naučte se správný postup

Břišní tuk nebo viscerální tuk často trápí i štíhlé osoby. Čím jsme starší, tím je těžší se pneumatiky na břiše zbavit. Jak si s tukem kolem pasu poradit? Poradíme vám.

Tuk kolem pasu, na břiše a mezi vnitřními orgány je nejrizikovější pro vznik nemocí srdce a cév nebo cukrovku. Často stačí změnit maličkosti. Které to jsou?

Jezte jen tři jídla denně

Odborníci na dietu doporučují 5 až 6 porcí denně. Někteří ale doporučují zůstat jen u tří porcí denně. Svačiny mezi jídly podle posledních studií přispívají ke zvýšenému ukládání tuku v břiše. Pokud si dáte dopolední svačinu, sníte během dne více, než když si dáte svačinu jen odpoledne. Stačí se kvalitně najíst 3x či 4x denně dosyta.

Dejte si ořechy, ale s mírou

Některé tuky vás zbaví tukových zásob. Vynechejte nasycené tuky a dejte si tuky nenasycené, které aktivují geny snižující ukládání tuků a zlepšující metabolismus inzulinu. Dejte si hrstku vlašských ořechů do ranních vloček. Mají však oproti sacharidům a bílkovinám dvojnásobnou kalorickou hodnotu. 10 kousků denně stačí.

Sacharidy jen z celozrnných výrobků

Celozrnné výrobky nevynechávejte. Podle studií 3 a více porcí celozrnných výrobků denně, jako je oves, quinoa, hnědá rýže či pšenice, způsobí o 10 % méně břišního tuku, než když si dáte stejné množství kalorií z rafinovaných sacharidů, jako je bílý chléb, rýže a těstoviny.

Foto: Shutterstock

Kokosový a řepkový olej

Tuky v kokosovém oleji pomohou ke zlepšení metabolismu, nesmí být ale jediným zdrojem tuku. Kokosový olej je zdravější variantu živočišných tuků. Podobnou službu vám prokáže olej řepkový, který se hodí hlavně na smažení, protože má vysoký pod pro přepalování. Přidat můžete i olivový olej.

Kvalitní hořká čokoláda

Kousek hořké čokolády přispěje ke snížení celkového množství tělesného tuku a zmenší objem pasu. Obsahuje flavonoidy, zdravé sloučeniny, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Dejte si nakrájenou kostičku do ovesné kaše nebo jogurtu.

Vynechejte limonády s bublinkami

Vynechejte sladké limonády s cukrem i umělými sladidly. Už 2 sklenky vedou k  usazování tuku v pase. Umělé sladidlo navíc zvyšuje chuť na sladké. Když si dáte ráno zelený čaj ráno, zeštíhlí se vám pas, což káva nedokáže. Nadbytek kávy může působit opačně. Zelený čaj obsahuje katechiny, které nám pomáhají spalovat tuky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.