Turisté v Chorvatsku zuří. Pobřeží je poseto výkaly, lidé se ale nesmí osprchovat

Léto v Chorvatsku začalo skvěle. Do země se doslova nahrnuly miliony turistů, kteří si chtějí užít dovolenou naplno. Místní podnikatelé si mohou mnout ruce, protože po dvou slabých letech si mohou ztráty konečně vynahradit.

Moře je špinavé

Situaci však začaly komplikovat okolnosti. Na některých místech Chorvatska například dochází pitná voda, a tak byl nařízen zákaz sprchování na plážích. Lidé se tak nemohou opláchnout poté, co vyjdou z moře.

To by nebyl zase takový problém, kdyby moře bylo pouze slané. Je tu ale další problém. “Jsme opravdu naštvaní. V moři plave stále více odpadků a výkalů, už to začíná být neúnosné,” uvedla paní Marta, která je spolu s rodinu v Podgoře.

Tuto komplikaci hlásí lidé na stále větším počtu míst Chorvatska. Nejhorší se to zdá být na Makarské riviéře, ovšem výkaly a znečištěné moře pozorují lidé také v Istrii. “Ve vodě se tu stále tvoří bílá pěna, kolem ní se tvoří mastný film a nechybí ani výkaly nebo vložky,” uvedl pan Jaroslav, který pobývá nedaleko Rijeky.

Foto: Shutterstock

Znečištění přišlo dříve

Zkrátka v těch nejoblíbenějších regionech. A navíc v těch, po jejichž pobřeží mají ve zvyku plout soukromé lodě. Také jejich sezóna je totiž v plném proudu. Právě ty mají podle místních znečištění na svědomí. Vypouštějí totiž odpad do moře, přestože se to nesmí. Kontrola nebo postih takového chování ale prakticky nejsou možné.

V průběhu sezóny v Chorvatsku docházelo k určitému znečištění pobřeží pravidelně. Tentokrát je ale mnohem větší a přichází výrazně dříve. Na svědomí to mají nejen lodi, ale také značné množství lidí na přeplněných plážích. Někteří turisté také upozorňují na skutečnost, že třeba plážové restaurace mají vyveden odpad přímo do moře.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
1 rok

A kdo tam ty výkaly vykálel ? Tak ať se v tom cachtají 😉

Vít Úl
Vít Úl
1 rok

Výkaly a ostatní odpad jsou z lodi maximálně 1%, vše ostatní vypouštění majitele domu na pobřeží že svých toalet. Všechny domy postavené před deseti lety a dříve mají přímý výstup fekalii pod hladinou na pobřeží.

Iris
Iris
1 rok

Nejezdím do Chorvatska tam, kam asi většina tohoto národa a tam, kam jezdím, je moře čisté, takže tu sprchu celou dobu ani nepotřebuju. A na hotely všeho druhu kašlu – kdekoliv – já chci mít na dovolené klid, skoro prázdnou pláž a dělat si, co já chci.