Tvar břicha odhalí, proč přibíráte na váze a pomůže vám zhubnout

Lidé v současné době žijí ve velkém blahobytu a jedním z nejvýraznějších důsledků tohoto jinak pozitivního stavu je rostoucí epidemie obezity. To, že se s tělem něco děje, obvykle zaznamenáte nejdříve na břichu. Pokud stále roste tak, že musíte pravidelně obměňovat šatník, měli byste se zamyslet nad tím, zda neděláte něco špatně.

Podívejte se na různé typy uložení tuků v břiše, které vám pomohou odhalit, proč vlastně přibíráte.

Poporodní bříško (A)

Nahromaděný tuk měl chránit dítě. Dítě je pryč, ale tuk zůstává. Vděčíme za to hormonům, které se zatím neuklidnily. Pokud ještě kojíte, raději se s bříškem smiřte, protože je velmi obtížné se ho zbavit a navíc v mnoha ohledech stále kontraproduktivní. Po dokončení fáze kojení by tuk měl postupně, byť poměrně pomalu odcházet. Samo od sebe se břicho často nedostane do původního stavu a je třeba mu pomoct lehkým cvičením.

Břicho ze stresu (B)

Někteří nemohou kvůli stresu nic pozřít, jiní to mají právě naopak. Když jedí, cítí úlevu a pokles napětí. Pakliže se vám nepodaří vyrovnat před stresem a raději volíte tento úhybný manévr, máte pravděpodobně problém. Tuku na břiše se jen tak nezbavíte, pokud nezačnete řešit své životní trable, jež vám stres způsobují.

Hormonální břicho (C)

Hormonální poruchy mají zásadní dopad na tělo, fungování orgánů a psychiku, takže je těžko rozebereme v krátkém článku. Ale můžeme zmínit, že dohromady tvoří uzavřený okruh poruch a dysfunkcí. V případě, že nemáte v rovnováze své hormony, nepodaří se vám zhubnout ani s pomocí nejdrastičtějších diet. A rozhodně se do nich v takovém případě nepouštějte a raději vyhledejte endokrinologa, tedy specialistu přes hormonální funkce.

Pivní břicho (D)

Nejde jen o pivo, ale obecně alkohol, který je kalorický nejen  sám o sobě, ale navíc vyvolává chutě po tučném jídle. Vzdejte se alkoholu na nějakou dobu a uvidíte, jak pozitivně na to vaše tělo bude reagovat.

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.