Důchodci v Česku odhalili velkou nespravedlnost. Chodí jim málo peněz, tohle nedopadne dobře

Když se hovoří o důchodech, obvykle se stočí řeč na jedno průměrné číslo, které skutečně dosáhlo značných výšin. Dnes si důchodce v průměru přijde na 20 600 korun, což není vůbec málo, obzvlášť pokud to srovnáme s tím, jaká situace panovala třeba ještě před deseti lety.

Velký problém

Stále častěji se nicméně ozývá ta část penzistů, kteří si o podobné částce mohou nechat jen zdát, a když slyší, že jsou to právě oni, komu každý měsíc přistane na účtu, mají akorát tak vztek. Bohužel totiž stále platí, že v rámci důchodů v České republice panuje mimořádná nespravedlnost.

Určitá část, a není zase tak malá, důchodců v klidu pobírá částky mezi 20 až 30 tisíci korunami, přičemž dávno nejsou výjimkou ti, kteří mají třeba i padesát tisíc měsíčně. Ostatně, nedávno se objevila zpráva o tom, že nejvyšší důchod v České republice se pohybuje dokonce nad 200 tisíci korunami.

Jenže tam byl uveden také důchod nejnižší, a ten činil pouhých 43 Kč. Ano, někomu v této zemi byla vyměřena penze v řádu desetikorun, za což si dnes nekoupí ani párek v rohlíku.

Foto: Shutterstock

Když peníze nestačí

A ačkoliv situace většinou není takto extrémní, jen to důrazně upozorňuje na skutečný problém, který zde v rámci důchodového systému máme. A tím jsou důchodci, kteří berou peníze hluboko pod průměrem. Stejně jako jsou již běžní ti, kdo mají třicet tisíc, najdou se zhusta i tací, kteří musí vystačit s deseti nebo jedenácti tisíci měsíčně.

Pořád říkají, jak nám důchody zvedají. Jenže to se dělá procentuálně. Takže lidem s vysokým důchodem to roste o tisíce a mě vždy o pár stovek,” říká pan Karel, který se i po posledních vydatných valorizacích dostal pouze na částku 12 tisíc korun, a to už je v důchodu pět let. “Už jsem se smířil s tím, že normální penzi mít nikdy nebudu, protože teď budou přidávat ještě méně.

Čtěte také: Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Stát je na důchodech obral chybně, bude jim to muset vrátit

Podobně jako další si tak musí přivydělávat různými brigádami, případně si rovnou sehnat práci na plný úvazek. Rozhodně tak neplatí, že by všem lidem důchody pokrývali jejich nutné životní náklady. Často nemusí stačit ani na nájem, natožpak jídlo a další potřeby.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
6 měsíců

Po dosažení důchodového věku jsem pracoval dál na % . Důchod jsem ponechal státu,
( cca 1 000 000 Kč) abych měl vyšší zásluhovost. O tu jsem nyní okraden.

Pavel
7 měsíců

Nemáme ani jistotu stabilní práce.

Monika
Monika
7 měsíců

Tak to není pravda jelikož mají min než to tady píše !!!
Jsem sama invalidním důchodě a mám min než to tady píše !!!

Jaroslava
Jaroslava
7 měsíců

Víte co odhalila důchodkyně? Uspoří si v bance nějaké peníze na uhlí treba na spořicím účtu, úrok 3 procenta s velkou slávou a pak ji je zase ještě zdání 23 procent, takže ji dají ,2 procenta nakonec až ty peníze dá dohromady, tak jí to.uhli zdraží o víc jak 100 procent. Tak dnes hospodaří bulvární vychytraly ekonom Kovanda,ktery se baví cenou.masla a nutely a plesa nad tom, jak je Praha tretim nejdražším městem světa. On si tu přizpůsobí svůj.plat, totéž z udělá pro poslance parlamentu a uprchlíky z Ukrajiny a uklizecce da plat ,19.000 Kč a právě ještě tu dan… Číst vice »

Jarek
Jarek
7 měsíců

Přeji dobrý den.Již několikrát čtu názory na důchod a lidí,kteří ho pobírají a připadám si spíš napadán za to ,že jsem již důchodce.Nestěžuji si na výši důchodu i když byl bych asi exot kdybych odmítl přidání.Ti co pobírají důchod od 10 000 do 16000kč asi neodpracovali 48let jako já,tak jak můžou chtít například průměrný a druhá věc,píše to člověk,který si neuvědomuje,že taky o něm může někdo psát tak závistivé komentáře,jaké poslední dobou čtu,protože se toho důchodu taky po zásluze dočká.Pozor na takové komentáře,protože podněcujete nevraživost mezi mladými a seniory a můžete vyvolat i násilí.V dnešním světě bych se moc nedivil!

Josef
Josef
7 měsíců

Tak proč volili ODS?

Blanka Brídziková
Blanka Brídziková
7 měsíců

O 20600 Kč se mě může jedině zdát.Mám 15629 Kč ,po uhrazení všeho co mám a musím zaplatit jsem na 0 ,jsem vdova a mám ještě dceru co studuje, protože má sirotčí důchod tak přišla o přídavky,za další půl rok o dávky na bydlení,to není život,ale utrpení,kdo má peněz dost tak nikdy nepochopí.Navic jsem invalidní, nemocná, léky nejsou zadarmo, takže bláboly jak se mají důchodci dobře je obyčejný blábol.

Květa
Květa
7 měsíců

Chápu Vás. Ten velký průměr důchodu – 20.600 kč vznikl z těch vysokých důchodů. Těchto důchodců je podstatně méně než těch, co pobírají důchod mezi ,15. – 18.000 kč.