Tyto dvě rostliny vám mohou toxicky zamořit játra. Jsou přitom považovány za zdravé

Nejrůznější rostlinné doplňky stravy jsou tu především proto, aby nám pomohly po zdravotní stránce s různými obtížemi. Pokud si je ale takříkajíc předepisujete sami bez většího rozmyslu a zkušeností, můžete si ještě více uškodit.

Příznaky toxinů v játrech

Jak říká lékař Minesh Khatri, řada rostlinných přípravků může způsobit toxické poškození jater. Tento stav je známý také jako toxická hepatitida a je velmi závažný. Játra filtrují vše, co vchází do těla, a to včetně doplňků stravy. Jakmile k tomuto tělesnému procesu dochází, mohou se v závislosti na přijímané látce tvořit toxiny. Ty pak následně mohou způsobit zánět a poškodit játra, což vede až ke zjizvení nebo cirhóze.

Mezi příznaky toxického poškození jater patří především horečka, průjem, tmavá barva moči, svědění, zežloutlá kůže a oči, bolest hlavy, nechutenství, závrať, bolest v oblasti žaludku, zvracení, ztráta váhy a bílá stolice.

Ploštičník hroznatý. / Foto: Shutterstock

Pozor na rostlinné přípravky

Takové nepříjemnosti přitom nemusí způsobit pouze pokrmy, které jsou známy tím, že jsou nezdravé, ale bohužel i nejrůznější rostlinné doplňky stravy, jež lidé užívají naopak pro své zdraví. jde především o rostliny aloe vera a ploštičník hroznatý.

Pakliže si všimnete některých znaků toho, že byste mohli trpět toxickými játry, je nutné lékaři sdělit, jaké doplňky stravy užíváte. Právě v tom totiž může být zakopán pes. Lékař následně může provést krevní testy, ultrazvuk nebo CT. V některých případech je ale nutná i biopsie jater.

Léčba toxického poškození jater zahrnuje v prvním případě upuštění od rostlinných přípravků a podle závažnosti onemocnění také nasazenou léčbu. Někdy je nutná i hospitalizace.

Každopádně se znovu ukazuje, že ne všechny zdánlivě léčivé látky, které jsou volně dostupné, musí mít pouze pozitivní účinky. Také při jejich dlouhodobém užívání byste se měli poradit s lékařem, obzvlášť pokud víte, že trpíte určitými chronickými obtížemi.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments