Poctivý holandský řízek už téměř nikdo neumí. Jak správně připravit tuto delikatesu

Holandský řízek – česká dobrota, která z nějakého důvodu pomalu mizí z našich talířů. Mohou za to moderní stravovací trendy? Anebo skutečnost, že k nám proniklo tolik specialit zahraničních kuchyní, že už nás holandský řízek zkrátka moc neoslovuje? Ať tak či tak, pokusme se ho zachránit a jednou za čas si ho připravme. Možná nepatří mezi dietní jídla, ale rozhodně si na něm pochutnáme.

Jaké maso zvolit?

Holandský řízek se připravuje ze směsi mletého masa a tučného sýra – je tedy jasné, že na výběru těchto dvou ingrediencí velmi záleží. Nejběžnější je holandský řízek z vepřového masa, ideální pro jeho přípravu bude bůček. Jestli máte chuť experimentovat, můžete vyzkoušet i holandský řízek z hovězího masa.

Máte-li doma mlýnek na maso a umíte s ním, určitě obětujte čas a připravte si mleté maso sami doma. Pokud už jej kupujete hotové, pak dbejte na kvalitu a vybírejte u prověřeného řezníka – pečlivost při výběru masa se vždycky projeví na výsledné chuti pokrmu.

Foto: Shutterstock

Připravujeme holandský řízek

Pokud chcete, aby bylo maso šťavnaté a jemné, naložte ho přes noc do mléka. Když na to však nemáte čas, není to nutné.

Do namletého masa přidáme zhruba v poměru 3:1 nastrouhaný sýr – v českých domácnostech se tradičně dává klasický eidam, ale můžeme vyzkoušet třeba goudu. Poté přidáme vejce, pepř a sůl a celou masovou směs zpracujeme tak, aby se všechno propojilo. Necháme chvíli odpočinout. Následně tvarujeme bochánky nebo karbanátky, které obalujeme v klasickém trojobalu z mouky, vejce a mléka a strouhanky.

Tradičně se holandské řízky smaží na oleji, dají se ale připravit i v troubě, kde je pečeme na 180 °C 20-30 minut.

A co k němu?

Je zvykem podávat holandský řízek s bramborovou kaší a kyselou okurkou. Připravit si ho však můžeme i s vařeným bramborem, bramborovým salátem, přidat si k němu hořčici anebo těžký pokrm osvěžit okurkovým salátem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karotka
Karotka
1 rok

Díky za vaše postřehy, všechny jsem je pečlivě pročetl a o víkendu jdu do toho. A jestli se nepovedou, tak vás všechny pozvu na oběd.

Viktor
Viktor
2 let

Přátelé, všecko špatně! Holandský řízek je omyl kvůli domnění, že obsahuje sýr. Zřejmě pouze z Holandska. Asi jako víno ze Šampaňska. Název pochází /protože v Holandsku jej kupodivu neznají/ z pojmenování chudých studentů – tedy HOLÁNŮ, kteří si takto připravovali laciné jídlo. Časem z toho blbci typu Zdeněčka udělali rádoby exkluzivní až exotický název že vzdálených zemí, jenže v Nizozemí, tedy v Holandsku,jej neznají, stejně jako v Maďarsku maďarský guláš !!!

Iveta
Iveta
2 let

Zásadně nedávám vejce,je to zbytečné,protože maso spoji sýr.Trojobal není nutný,ale pokud ano,je více šťavnatý.

Dana
Dana
2 let

Jsem také ještě ” stará škola” a vše jsem se naučila od maminky. Holandský řízek je v mé domácnosti oblíbený ale dělám jej také jinak
maso z bůčku umelu a naložím do 33% smetany přes noc do lednice.
Potom přidám Goudu , bílý pepř a se solí raději šetřím. Obalím jenom
trochu v domácí strouhance a smažím.

Petr
Petr
2 let

Tak hlavně nejedná se správně o Holandské řízky, ale správně se jedná o Soukenický řízek se sýrem (viz norma). Umleté vepřové maso se smíchá s mlékem, ve kterém se rozšlehají vejce. Nechá se to odstát min 30 minut, poté se ochutí solí, trochou pepře a přidává se nadrobno nakrájená petrželka nebo pažitka, následně nastrouhaný sýr. Opět se nechá uležet v lednici, pak se tvarují placičky, které obalíme v trojobalu a smažíme.
Verze bez sýra se nazývá Soukenický řízek.

Ludmila Fischerová
Ludmila Fischerová
2 let

Také se přidává nastrouhany muškátový oříšek

Jana
Jana
2 let

Před cca 40 lety jsme se učili holandský řízek v kuchařské škole a dělali jsme ho trochu jinak. Na 1 kg umletého bůčku v míse se nalil cca 3/4 litr mléka a nechalo se to v lednici odstát do dalšího dne, mléko se do masa zcela vsáklo . Druhý den se přidalo cca 30-40 dkg sýra, sůl, pepř. Žádný trojobal se nedělal, protože to ani nešlo, rovnou se nandavalo lžící na pánev a tvarovalo na ní. Chtělo to trochu cviku při otáčení, ale výsledkem byl velmi jemný a mimořádně šťavnatý karbanátek. Po vystydnutí samozřejmě ztuhl, takže šel podávat i studený,… Číst vice »

Vendy
Vendy
2 let
Reply to  Jana

Také ho tak dělám, jen toho mléka dávám o trochu méně a obaliji pouze ve strouhance. Dobrý tip co zase udělat k obědu…..

Romana
Romana
2 let
Reply to  Jana

Jani díky. Příště nechám uležet s mlékem do druhého dne. Trojobal také nedělám, jen jsem karbanátek trochu oválela ve strouhance. Příště to udělám, jak píšete. 😉

André
André
2 let
Reply to  Jana

A co petržel tu jsme se zas učily my .

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jana

Mně se nikdy nechce patlat s trojobalem – klasické řízky dělám jen občas a spíš z donucení – jediné jídlo, kdy se zapřu a dělám trojobal dobrovolně, je smažený květák – protože to neumím nijak obejít…
Tenhle řízek je vlastně jakási varianta na smažené karbanátky, které miluju – jen mi tady vadí ten sýr. Spojení sýr+maso nějak moc nemusím.

Jara
Jara
2 let

Já přidvám tochu hořčice!

Nobody
Nobody
2 let

Holanďák je běžně v menu všech normálních hospod a jídelen. A nedělá se jen z bůčku, ale chce to i plecko.

Alena
Alena
2 let

Je vhodné mléko horké-pokud použijeme bůček,a přidat trošku muškátového oříšku