Co se stane, když zamrazíte citrony? Výsledek vás překvapí

Milujete citrony a nedáváte si je jen do čaje? Pokud jste si zvykli třeba na pravidelné ranní pití vody s citronem pro podporu metabolismu, trávení i hubnutí, zkuste citrony využít i jinak. Co se stanem, když tropické ovoce zamrazíte?

Proč neplýtvat citronem ani jeho kůrou

Citron obsahuje spoustu vitaminu C, vitamíny skupiny B, karotenoidy, pektiny, fosfor, draslík, sodík, vápník či železo, ale i flavonoidy a antioxidanty. Citronová kůra má až 10x více živin než citronová šťáva. Žlutá vrstva kůry obsahuje glykosid hesperidin a ta bílá deriváty kumarinu, glykosidy a flavony. Když citron zmrazíte, lépe využijete jeho potenciál. I když je citron kyselý, pomáhá tělo odkyselovat a působí zásaditě.

Vsaďte na bio citrony

Silná kůra citronu s dužinou obsahuje značné množství cenných látek, kterých se nemusíme zbavovat, abychom z citronu získali ještě více prospěšných látek. Klasické citrony však nezbavíme škodlivých látek ani po pečlivém omytí, zejména postřiky, hnojiva a známé pesticidy. Zpracujte je ihned. Bez ochrany fungicidy brzy plesniví.

Postup při zamrazování citronů

Pro zpracování celého plodu včetně kůry použijte výhradně citrusy z ekologického zemědělství. Vsaďte na bio citrony, které budou zdravější. Do hrnce nalijte vodu, přidejte trošku octa a vložte do něj citrony. Omyjte je čistým kartáčkem, počkejte 15 minut, znovu očistěte kartáčem, opláchněte studenou vodou a důkladně osušte.

Jak zmrazit celý citron

Celé citrony vám zaberou v mrazáku více místa. Pokud však později budete jejich kůru strouhat třeba při pečení do moučníků, při vaření do omáček či do salátů, je to praktické. Dejte si plody do sáčku a označte datem zmrazení.

Foto: Shutterstock

Jak zmrazit plátky či čtvrtky citronu

Pokud budete citrony používat hlavně do drinku, před zmrazením jej nakrájejte na plátky a jednotlivě je při zmrazení rozprostřete. Plátky či čtvrtky k sobě totiž přimrznou a nejdou oddělit.

Jak zmrazit citronovou kůru

Pokud z plodů vymačkáte šťávu, můžete si zamrazit jen citronovou kůru. Kůru můžete nastrouhat na struhadle nebo rozdrtit v mixéru a v sáčku zamrazit.  

Jak dlouho skladovat citrony v mrazáku

Uložené a zamrazené plody vydrží v mrazáku 3 až 4 měsíce. Po jejich rozmrazení jsou plody trochu kašovité, můžete však citrony využít i včetně kůry a neplýtvat.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Citrony jsou to poslední, co bych chtěla mrazit – v mrazáku mám hlavně maso a redukované vývary – občas zeleninu a ovoce.