Účet za vodu už mám 10. rokem nejnižší v celém paneláku. Já vám teda ukážu, jak to dělám

Mít nižší účet za vodu je v době všeobecného zdražování výzvou pro mnohé z nás. Ušetřit na vodě je možné, stačí si osvojit pár jednoduchých triků a naučit se vodu používat úsporněji. Kromě finanční úspory také pomůžete životnímu prostředí​​.

Efektivní využití spotřebičů

Použití myčky na nádobí a pračky pouze ve chvíli, kdy jsou plně naložené, je jedním ze základních kroků k úspoře vody. Moderní myčky s úspornými programy spotřebovávají méně vody než ruční mytí nádobí​​.

Moudré mytí nádobí a vaření

Při ručním mytí nádobí je vhodné používat dřez napuštěný vodou, což šetří vodu ve srovnání s mytím pod tekoucí vodou. Také vaření v přiměřeném množství vody a použití správných velikostí hrnců může snížit spotřebu vody​​.

Úsporné vodovodní armatury

Výměna starých vodovodních baterií za úsporné modely s perlátorem může výrazně snížit spotřebu vody. Dále je důležité pravidelně kontrolovat těsnění vodovodních baterií, aby nedocházelo k nežádoucím únikům vody​​.

Foto: Shutterstock

Využití vody z vaření a úklid bez vody

Úspory vody můžete dosáhnout i inteligentním využíváním vody z vaření. Voda, ve které se vařily těstoviny nebo brambory, může být použita k zahušťování omáček, polévek nebo dokonce přidána do těsta. Tento způsob nejen šetří vodu, ale také přináší další chuťový rozměr vašim pokrmům​​. Při úklidu v domácnosti není vždy nutné používat vodu. Vysavače, smetáky a suché hadříky jsou účinné pro odstraňování prachu a nečistot bez potřeby navlhčení.

Každodenní návyky

Malé změny v každodenních návycích mohou mít velký dopad na spotřebu vody. Například používání jedné sklenice nebo láhve na pití po celý den, uchovávání studené vody v džbánu v lednici nebo použití převařené vody z konvice pro zalévání pokojových rostlin jsou jednoduché, ale účinné způsoby, jak šetřit vodou​​.

Úspora vody v domácnosti není jen o velkých změnách, ale především o malých, ale důležitých krocích. Přijetím těchto tipů a triků můžete snížit svůj účet za vodu a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
5 měsíců

Tak to bych raději nechtěl vidět domácnost autorky. Špína

Aleš
Aleš
5 měsíců

1000l vody stojí 92 Kč…… spočítejte si kolik jí za měsíc spotřebujete a poznáte že šetřit nemá moc smysl.