Účinné tipy, jak se rychle opálit. Zabrání vzniku alergie, rakoviny či stárnutí pokožky

Zdravé opálení asi nikdy nevyjde z módy, i když se upouští třeba od solárií. Jak nechat pokožku, aby zhnědla a opálit se rychle a bez spálení pokožky?

Pokožka má svou paměť a pamatuje si, jak jste se opalovali. Pokud pokaždé máte rudou a spálenou kůži, za několik let to na pokožce poznáte. Hrozí předčasné stárnutí pokožky a rakovina kůže. Pokud se chcete vyhnout vráskám a zákeřné nemoci, je třeba vědět, jak se opalovat.

Krém na opalování se SPF 30 a více

Použijte širokospektrální UV ochranu nejméně SPF 30, jak radí healthline.com. Nepoužívejte opalovací olej, který neobsahuje ochranu před slunečním zářením. Natřete se 20 minut před tím, než vyjdete ven. SPF 30 blokuje UVA a UVB paprsky, ale dovolí pokožce se opálit. Na obličej, světlou pokožku a delší pobyt na slunci volte SPF 50. Myslete na to, že slunce opaluje i pod mrakem, hlavně u moře a na horách.

Oleje s přirozeným SPF

Použijte oleje s přirozeně se vyskytujícím SPF, nenahradí sice běžný krém na opalování, ale třeba na kratší pobyt na slunci postačí. Oleje z avokáda, kokosu, maliny a mrkve se dají použít na hydrataci těla a zároveň doplnění ochrany SPF.

Pozor na melanin

Nezůstávejte venku déle, než vaše pokožka začne vytvářet melanin. Tento pigment je odpovědný za opálenou pokožku. Každý má jiný aktivační bod melaninu, obvykle 2 až 3 hodiny. Po uplynutí této doby už nebude pokožka v daný den tmavší. Pokud se opálíte a pak ještě překročíte tento bod, poškodíte si pokožku.

Vhodný čas opalování

Slunce je nejsilnější od 12 do 15. hodin. Nedoporučuje se pobývat v tuto dobu venku na slunci, a pokud tak činíte, nevycházejte bez opalovacího krému. V důsledku síly svých paprsků slunce nadělá nejvíce škody a zvýšíte riziko rakoviny kůže. Při opalování často měňte polohy, ať se vyhnete spálení jedné části těla.

Foto: Shutterstock

Dopřejte si stín

Pokud si dopřejete přestávky mimo pobytu na slunci ve stínu, je méně pravděpodobné, že se spálíte. Pokožka si odpočine od intenzivního slunce a tepla.

Potraviny s betakarotenem

Dopřejte si mrkev, batáty i kapustu pro opálení bez spálení. Některé studie ukazují, že betakaroten může pomoci snížit citlivost na slunce u světlocitlivých chorob.

Potraviny s lykopenem

Mezi potraviny bohaté na lykopen patří rajčata, meloun i guava. Studie z roku 2011 zjistila, že lykopen pomáhá přirozeně chránit pokožku před UV zářením.

Než se vyrazíte opalovat a péče po opalování

Pro dlouhotrvající opálení pomůže exfoliace pokožky. Zbavte ji odumřelých buněk kůže, ať se rovnoměrně opálíte bez odlupování kůže. Po opalování použijte gel s panthenolem a aloe vera. Ošetříte pokožku, dopřejete jí hydrataci a přispěje k dlouhotrvající bronzové pokožce. Nezapomeňte na dostatek čisté neperlivé vody.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments