Ucpání cév může skončit smrtí. Koho ohrožuje nejvíce?

Ucpání cév způsobené krevní sraženinou stojí za celou řadou chorob, na které se nejčastěji umírá. Můžeme mluvit nejen o cévní mozkové příhodě nebo mrtvici, ale i o infarktu, nedokrvení orgánů nebo ischemii. To všechno jsou nemoci, ke kterým se ucpání cév pojí.

Ucpání cév se dá předejít

Ucpání cév krevní sraženinou není žádná legrace, přesto je spousta lidí, kteří skutečnost, že právě tohle stojí za mnoha případy úmrtí nejen tady u nás v České republice, ale i jinde na světě. Vzniku krevních sraženin se přitom dá předejít.

Jak?

Co kdybychom vám řekli, že výrazně snížíte svá rizika, když se zamyslíte nad zdravým životním stylem? Někteří z nás mají daleko vyšší šance na ucpání cév nežli my ostatní. O jaké rizikové skupiny jde? A nepatříte mezi ně náhodou i vy?

Lidé s obezitou

Možná jste to čekali a tady to máte: první rizikovou skupinou jsou lidé trpící obezitou, což je v dnešní době poměrně častý zdravotní problém. Za obezitu může v  10 % případů genetická dispozice, ve zbylých 90 % je pak na vině nevhodná strava a špatný životní styl. Obezita způsobuje vysoký krevní tlak, často je příčinou vzniku cukrovky, může mít negativní dopad na plodnost.

Těhotné ženy

Ačkoli se říká, že je těhotenství jedním z nejkrásnějších období v životě ženy, pojí se k němu i určitá rizika – a jedním z nich je i vyšší riziko vzniku krevních sraženin, které je z větší části způsobeno zpomalením krevního toku v žilách. Ženy jsou nejohroženější v období porodu.

Lidé, kteří kouří

Do rizikových skupin zapadají i kuřáci. Že je kouření nezdravé, ví snad úplně každý. Jen málokdo si ale uvědomuje, že cigaretový kouř obsahuje více jak 4000 různých látek, přičemž většina z nich je karcinogenních. Není se čemu divit, že kouření může zvýšit rizika vzniku srdeční arytmie, infarktu nebo také ucpávání cév.

Další rizikové skupiny:

  • ženy užívající hormonální antikoncepci
  • lidé podstupující hormonální terapii
  • pacienti s rakovinou
  • pacienti s HIV

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments