Udělejte si rychlý test na stáří svého mozku. Pokud nenajdete všechny prvky na obrázku, jde na vás demence

Mozek je neuvěřitelně složitým orgánem, jehož funkce vědci neustále zkoumají, ale sami přiznávají, že jsou teprve na samotném začátku. Některé části mozku možná nerozluští nikdy, protože působí až magickým dojmem. Ve skutečnosti jsou úžasné schopnosti mozku dány obrovským množstvím neuronových spojů, které fungují zcela geniálně.

Dokážete najít skrytá zvířata?

Tedy v optimálním případě. Mozek, stejně jako kterýkoliv jiný orgán, také stárne. A platí, že jde o individuální proces. Zatímco u některého může začít mozek degenerovat už někde kolem třiceti let, jiný ho má ve skvělé kondici třeba až do sedmdesátky. Je to mimo jiné o tréninku, ale nejen o něm. Podle nejnovějších zjištění hraje obrovskou roli také životospráva. Pakliže se stravujete zdravě a máte hodně pohybuje, vaše šance na zdravý mozek jsou výrazně vyšší.

Foto: Shutterstock

Existuje celá řada různých testů, jak si přibližně otestovat stáří svého mozku. Řada z nich je vizuálních, jako právě tento. Na obrázku je třeba najít tři schované prvky. Prozradíme, které to jsou. Jde o netopýra, motýla a kachnu. Vše je zakamuflováno v obrázku idylické rodinky, kde tatínek spolu s dětmi montuje boudu pro psa. Prvky jsou skutečně dobře schované v rámci jiných struktur. Dobře fungující mozek by je však měl bez větších problémů odhalit, a to právě díky neuvěřitelnému množství nervových spojů, jež pomáhají jednotlivé motivy dokreslovat.

Foto: Twitter / Capitancook

Vyhodnocení testu

Pochopitelně nemusíte najít schovaná zvířata hned. Obrázek je nutné si skutečně pečlivě prohlédnout a strávit s tím třeba několik minut. Ovšem do 15 minut byste měli být s hledáním hotovi. V tomto limitu je třeba najít všechny tři schované objekty.

Pakliže se vám to podaří, můžete být v klidu, protože váš mozek funguje více než dobře. Je stále v nejlepší možné kondici a nemusíte se o něj strachovat, ať už jste jakéhokoliv věku. Pokud dokážete v limitu najít dva prvky, je to už o něco horší, ale stále to není důvod ke kdovíjakému znepokojení. Mozek sice už nefunguje stoprocentně, ale stále je na tom relativně slušně. Určité komplikace spojené s činností mozku už ale můžete pozorovat.

Foto: Twitter / Capitancook

V případě, že najdete pouze jeden skrytý obrázek, potom vězte, že váš mozek už je biologicky poměrně starý. Můžete se pokusit stárnutí přeci jen ještě zpomalit, a to úpravou životního stylu. Pokud nenajdete obrázek žádný, je u vás velmi vysoká pravděpodobnost neurodegenerativních změn v mozku, které souvisejí s demencí. Pravděpodobně k ní směřujete, byť to může trvat ještě řadu let.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments