Ukrajinec ve velkém posílá maso do českých obchodů. Přebaluje ho na Slovensku a je plné sajrajtu

Lidé začínají mít velké obavy z toho, co se v českých obchodech prodává za zboží. Jedna věc jsou totiž nekvalitní potraviny, které jsou nepříjemné, ale alespoň vám přímo nic moc neudělají. Druhou věcí, která se přitom stále častěji opakuje, jsou potom potraviny závadné.

Troufne si to někdo říct?

Přinejmenším v jednom ohledu lze vysledovat jasný vzorec, na který začala upozorňovat i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Do českých obchodů se ve velkém dostává maso ze zahraničí, které nesplňuje potřebné normy a je opakovaně silně prolezlé salmonelou.

Neprodává se přitom v nějakých malých obchůdcích, ale odebírají ho ty největší supermarkety. Závadné maso se několikrát objevilo v Tescu a dále potom v Makru nebo v Penny. Vždy ho sem přitom dovezla nepříliš známá společnost We Trade, která však teď zaznamenává skutečně velké obchody a skvělý byznys.

O jejím pozadí promluvil ředitel pobočky Agrární komory v Plzni Jaroslav Šíma, který vede rovněž i vlastní zemědělský podnik. “Z Ukrajiny je věc jedna, a to je obilí, a pak živočišná, to jsou ta kuřata se salmonelou, a nikdo si netroufne říci – a dost! A ví se, že se to přebaluje na Slovensku a že to vlastní nějaký Ukrajinec a ještě chce zvýšit obrat,” uvedl už zjevně naštvaný Šíma.

Ten naráží také na skutečnost, že tato kuřata, která nicnetušící čeští zákazníci kupují ve velkém, chová v určitých podmínkách, které pravděpodobně nesplňují potřebné normy. Zemědělci přitom vadí, že naopak po nich stát i řetězce chtějí, aby se zbavili klecových chovů a kuřata chovali doslova v bavlnce.

Dávejte si pozor hlavně na kuřecí prsní řízky přebalované na Slovensku. Už podruhé je prodávalo Tesco pod svou vlastní značkou. Cena je přitom vysoká. / Foto: Potraviny na pranýři

Řetězce zjevně selhaly

Jenže to pochopitelně něco stojí, což zvyšuje cenu takového masa. A potom přijde dovozce z Ukrajiny, který tuzemský trh doslova zaplaví levným kuřecím, jehož původ nikdo neřeší, a to ani poté, co bylo opakovaně prohlášeno za závadné. Toto pochopitelně velmi ničí celý trh.

Podle českého zemědělce je vůbec s podivem, že obchody od takové pochybné firmy dále odebírají, když už se tolikrát spálily. A nejen to, prý slyšel dokonce to, že zmíněná firma chce do České republiky dovoz ještě navýšit.

Čtěte také: Do Česka přišlo prudce závadné ovoce. Prodávají ho všude. Nesmíte si ho ale dát, jinak to odskáčete

Jde o jeden z příkladů, na kterých je jasně vidět, o co vlastně obchodním řetězcům jde nejvíce. Blaho zákazníků to rozhodně není. Pokud jim někdo nabídne sice podezřelé, ale opravdu levné zboží, okamžitě po něm sáhnou. Zákazník z toho má potom akorát tak polízanici.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
Květa
2 měsíců

Takový nepořádek, jaký je teď u nás, nebyl ani za komunistů. Jakost se hlídala. Měli jsme své chovy skotu, prasat a drůbeže. Dokonce pamatuji, že v každém obchodě jste si mohli vejce prosvítit . Naše chovy zlikvidovali! Proč někdo z vlády a z příslušného ministerstva konečně nepřizná, že je to z Ukrajiny , u nás přebalované a většinou závadné. Vždyť to konzumují i naše děti!!!

Jan
Jan
2 měsíců

Již dříve jsem upozorňoval, nejen na závadné potraviny z Ukrajiny. Proto asi ta trvalá blokace v diskusi na Seznamu pro mne. Okolní státy zakázaly tento dovoz, jen u nás, jako zázrakem, je tento dovoz, po údajných kontrolách závadnosti a schválen, i přes několikanásobném překročení max norem v okolních státech. Normy jsou v celé unii stejné. Až fanatici na to zdravotně sami těžce doplatí, bude už pro ně pozdě, nebo pro jejich blízké. Potom už bude jejich Babiš. BABIŠ, BABIŠ!!! Jako jeho vina všeho, marná. Proč vláda nikdy nedovolí, aby se tady uváděl skutečný původ potravin, jen kde je přebaleno.

Zuzana
Zuzana
2 měsíců

Maso a mouka…. z Ukrajiny by zásadně měli kupovat, nebo pravidelne dostávat jedině ukrajinci ( Fiala a gumák) a v našich krámech si můžou kupovat čisticí prostředky.

Szwarc
Szwarc
2 měsíců

Tohle je určitě lež. Vždyť slovenské a polské laboratoře našly škodlivé látky v pšenici, ale naše fialové laboratoře nenašly nic špatného. Pošlete to maso s Ukrajiny Fialovi a on vám řekne, že je v absolutním pořádku. Výrobky s Ukrajiny jsou 🤮🤮🤮

Alena
Alena
2 měsíců
Reply to  Szwarc

Vždyť jo,sami by to nejedli

Milan
Milan
2 měsíců
Reply to  Alena

Když se to o něm ví, proč ho nezavřou asi proto, že je z UK.Je mi z toho na blití.