Vyluxují jeden bankovní účet za druhým. Šibalové objevili nový trik, kterým Čechům seberou všechny peníze, co mají v bance

V poslední době se velmi často mluví o tom, že bankovní účty Čechů jsou ve velkém ohrožení. Mnozí se domnívají, že je věcí banky, aby je chránila, a když se to nepovede, tak jde o její pochybení.

Je toho pořád více

Jenže tak tomu není. V dnešní době už jsou účty v bankách samy o sobě tak skvěle chráněny, že k nim nikdo nepronikne. A pokud by se tak teoreticky stalo, šlo by maximálně o jeden precedentní případ, na základě kterého by se zabezpečení účtů opět vylepšilo. Navíc banka by únik peněz v takovém případě kryla ze svého pojištění.

Momentální situace je ale jiná. Z bankovních účtů sice mizí peníze, a to velmi rychle. Jejich majitelé si za to ale mohou samy a je pravdou, že pokud někdo poskytne někomu své přihlašovací údaje a ještě mu platbu třeba potvrdí SMSkou, je to jen a jen jeho chyba, jakkoliv byl do takové situace jistě šikovně vmanipulován.

Ano, nejrůznější fígle, jak z lidí tyto údaje vylákat, jsou obrovským problémem dneška. To není jako když vám někdo ukradne peněženku, ve které máte omezenou část svých finančních zdrojů. Pokud se někdo dostane k vašemu účtu, v mnoha případech vám může vyluxovat veškeré úspory do poslední koruny.

Foto: Shutterstock

Případy jsou závažné

Stačí být nepozorný a třeba v rámci nějakého bazarového obchodu někde vyplnit více údajů, než byste měli. Šibalové to dnes zkouší i velmi profesionálně vypadajícími telefonáty, které vypadají jakoby šly třeba z České spořitelny nebo ČSOB, ovšem jde jen o technický podfuk. Nikdo z banky vás nebude vyzývat, abyste někde něco někam vypisovali.

Chtěla jsem prodat kočárek, který už neupotřebíme, a tak jsem ho dala na Facebook, zda by ho někdo nechtěl za pět tisíc korun. Už za pár desítek minut se mi ozval zájemce. Byla jsem nadšená, a tak jsem vyplnila údaje do formuláře, který mi zaslal. Prý aby transakce mohla bez problému proběhnout,” líčí paní Klára z Benešova. “Nakonec jsem samozřejmě nic neprodala, ale z účtu mi zmizelo ještě 80 tisíc korun, které jsem měla ušetřené pro nejhorší případy.

Čtěte také: Už to lítá. První banka v Česku zakázala hotovost. Co s tím budeme dělat?

Banka jí nic nevrátila, protože šlo o její chybu, to je pochopitelné. Jsou to přitom právě banky, které ještě spoustě takovýchto podfuků zabrání, jelikož podezřelé platby zablokují. Nepovede se to ale u všech. Aktuálně přitom podfukáři přešli na novou strategii, kdy z účtů odsávají po malých částkách, aby to nebylo hned nápadné. V tom jsou mnohem úspěšnější a mnohdy vás tak také připraví o nemalé peníze.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Otakar
Otakar
4 měsíců

Jenom bezmozek dá svoje údaje k bankovnímu účtu. Každý strůjcem svého štěstí.

jiri milko
jiri milko
4 měsíců
Reply to  Otakar

Chytrák promluvil,ale lidi se dají snadno zlákat.

Tinyste
Tinyste
2 měsíců
Reply to  Otakar

Tak ne každý má kolem kolem sebe zloděje