Upéct dokonalé kuře neumí téměř nikdo. Pochutnejte si na křehkém masu i vypečené kůrce

Dokonale upečené kuře je oblíbenou pochoutkou v mnoha domácnostech. Aby se z něj však stal skutečný gurmánský zážitek je třeba si na něm dát záležet. Nevysušit ho, dodat mu chuť i vůni bylinek a dopřát mu krásnou zlatavou kůrku, díky které se nám na něj budou sliny jen sbíhat.

Kuře z dobrého chovu

Naprostým základem pro chutné kuře je samotný výběr z masa. Na kuřeti z průmyslového chovu vyhnaném antibiotiky si opravdu příliš nepochutnáme. Pro dobré pečené kuře je vhodné vybírat zvíře z domácích a bio chovů. Uvidíte, že mezi masem takového kuřete a toho koupeného v supermarketu a dovezeného bůhvíodkud bude propastný rozdíl.

Využijte bylinky

Pečené kuře by zkrátka a dobře mělo vonět po bylinkách. Vhodný je třeba rozmarýn, tymián, petrželka nebo citronová kůra. Kuře omyjeme a osušíme a potom zevnitř i zvenku důkladně osolíme a přidáme bylinky, kterými nemusíme vůbec šetřit. Chceme, aby kuře krásně vonělo a maso do sebe nasáklo bylinkovou chuť. Dovnitř také můžeme vložit kousek másla nebo sádla.

Foto: Shutterstock

Kuře svažte, pečte na roštu a polévejte

Když pečeme kuře v celku, je vhodné ho pevně svázat – bude se pak méně vysoušet. Je lepší ho péct na roštu, polévat tukem a samotný tuk z kuřete nechat skapávat dolů na plech a využívat ho k přelévání. Do plechu můžeme nalít misku vody, aby bylo prostředí v troubě vlhčí. I to zabrání zbytečnému vysoušení masa.

Kuře vkládáme do vyhřáté trouby a pečeme na 190 °C. Zhruba každou čtvrt hodinu kuře otočíme. V závislosti na velikosti by mělo být hotové do hodiny až hodiny a půl.

Zlatavá kůrka

Kůže by se měla krásně opéct jen díky přelévání tukem, nicméně můžeme tomu jít trochu naproti a na závěr pečení potřít kuře olejem. Jestliže mu chceme dodat krásnou barvu, přimícháme do oleje trochu červené papriky a na pár minut před vytažením trouby zvýšíme teplotu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
6 měsíců

😂😂😂😂 Kam na tyhle hlody chodíte?

Iris
Iris
6 měsíců
Reply to  Karel

Opisují to na internetu – bohužel tyhlety zdejší “kuchařinky” skutečnou kuchyň viděly jen na obrázku… 😀