Většina lidí pere prádlo špatně. 7 největších chyb, které dělají skoro všichni

Praní prádla je pro mnohé z nás činnost, u které vůbec nepřemýšlíme. Zapnout pračku a vytáhnout z ní prádlo, toť vše. Nesprávným praním si ale zaděláváme na alergie, nebo dramaticky snižujeme životnost našeho prádla. Jaké největší přešlapy děláme?

Prát jednou týdně

Jeden z největších nesmyslů. Prádlo je již zaschlé a skvrny se těžce vymývají. Musíme tedy zvolit předepírku i vyšší teploty. Výsledek praní je při znečištěném prádle i tak dosti nejistý. Když perete každý večer, stačí vám krátký prací program. Vyperete vše.

Nenamáčíme prádlo

Když se vrátí děti z pobytu v přírodě, běžný prací program si s prádlem prostě neporadí. Stačí ale použít levný prostředek na namáčení prádla, vložit jej do kyblíku, přidat vodu a přes noc nechat prádlo ve vytvořeném roztoku. Následně stačí běžný prací program.

Příliš mnoho prášku

Velké množství prádlo nevypere lépe. Jen jeho zbytky zůstanou v tkaninách, kde se následně starají o vznik alergií a ekzémů. Naučte se namáčet prádlo a prát včas. Následně vám bude stačit jen jedna polévková lžíce prášku.

Obracíte prádlo?

Mnoho z nás před pracím cyklem prádlo neobrací. Většina textilu by se přitom měla prát po rubové straně. Zejména oděvy s aplikacemi nebo potisky vám vydrží nesrovnatelně déle.

Foto: Shutterstock

Nepoužíváme prací sáček

Prací síťka je nezbytnou součástí praní. vložíte do ní jemné prádlo, které se praním nepoškodí. Bundy a džíny nepřijdou o knoflíky, nýty a zipy. V pracím sáčku můžete pohodlně vyprat i některé druhy obuvi.

Netřídíme

Je vaše bílé prádlo zašedlé, až se na to oči nemohou dívat? Na vině je praní jemného textilu s barevným prádlem. Příště vložte bílé prádlo do pračky, nepřidávejte jiné barevné oděvy. Do bubnu pračky vložte textilní proužek, který slouží k zachycení uvolněné barvy během praní. Použijte prášek na bílé prádlo.

Přecpaná pračka

Prádlo se jen těžce vypere, když bude naše pračka přecpaná k prasknutí. Prášek se z textilie nevymáchá a zůstává uvnitř vlákna. To vede ke vzniku alergií nebo vyrážek. Vždy bychom měli dodržet doporučenou hmotnost prádla pro konkrétní prací program.

Jak jste na tom vy? Děláte také některou z těchto chyb?  

Foto: Shutterstock, zdroj: Blancliving

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments