Úřady jdou tvrdě po oblíbené činnosti Čechů. Ještě jednou to uděláte a napálí vám velkou pokutu, klidně i dozadu

Státu jednoznačně docházejí peníze, a tak se snaží najít další zdroje, ze kterých by je mohl vytáhnout. K dispozici má pochopitelně pouze činnosti svých daňových poplatníků, a tak se zaměřuje na ně. Obecně se to příliš neví, ale některé věci byly dlouho v takzvané šedé zóně, což znamená, že se u nich daňová povinnost nijak zvlášť nevymáhala. To se ovšem mění.

Můžete si zavařit

Češi rádi obchodují a mnozí to mají jako bokovku. Jednoduše si najdou nějaký produkt, se kterým potom obchodují na internetu. K dispozici mají nejrůznější bazary a tržiště, kde to potom nabízejí v podstatě formou jednoduchého prodeje, aniž by si dělali nějaké velké starosti s tím, zda musí příjmy zdanit nebo nikoliv.

Mají pocit, že když to nedělají ve velkém a k tomu chodí třeba ještě do běžné práce, že na ně nikdo nepřijde. To skutečně nějakou dobu platilo, avšak už se to změnilo.

Nově totiž platí nařízení pro internetové platformy provozující podobné portály, na kterých můžete vystavovat zboží k prodeji. Tito provozovatelé musí sledovat aktivitu svých uživatelů a potom ji nahlašují přímo finančním úřadům v České republice.

Foto: Shutterstock

Nevyplatí se to tajit

Jistě, pokud jednorázově prodáte nějaký kousek oblečení nebo starou televizi, nikdo si vás s největší pravděpodobností všímat nebude. Pakliže si ale objednáváte levné oblečení třeba z Číny a potom ho tu a tam “střelíte” s přirážkou, už je to vnímáno jako obchodní činnost, ze které musíte odvádět daně.

Že to tak většina lidí nečiní, to je velká chyba, která je může přijít draho. Finanční úřad o vaší aktivitě totiž už ví, a pokud nepřiznáte veškeré příjmy a zisky, bude zkoumat, proč jste tak neučinili. Pošlete tak sami na sebe kontrolu, která může zjistit i prohřešky v minulosti, které vám dodaní a ještě vás bude pokutovat.

Čtěte také: Tak to ruplo. Stát v roce 2024 sebere důchodcům peníze. Poprvé v historii

Zkrátka a dobře, stát už má dnes díky moderním technologiím přehled takřka o všem a nemá smysl před ním své příjmy skrývat. Jednou vás to totiž doběhne.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pepé
pepé
4 měsíců

Samozřejmě, že psalo, a za půl roku bude zase ‘, <} 😉

Jiřina vallova
Jiřina vallova
4 měsíců

Jasně, pořád stejný články furt dokola

Juchviz
Juchviz
4 měsíců

To uz se tady psalo ne? 🤔🙄