Usněte do 60 vteřin. Zapomenutá metoda starých jogínů funguje stoprocentně

Míváte občas problém usnout? Existuje metoda, díky které to budete mít snazší. Bez kvalitního spánku tělo nefunguje tak, jak má – fyzicky ani duševně. Proto je velice důležité správně se vypsat. Ve chvíli, kdy tělu nedáte tolik hodin spánku, kolik potřebuje, budete další den unavení a podráždění.

Metoda 4-7-8

Ideální je zařadit před spaním dechové cvičení, které vám pomůže s odbouráním stresu a s usínáním. Známé dechové cvičení je metoda 4-7-8. Praktikovala se už odedávna. 4 vteřiny se nadechujete, 7 vteřin zadržujete dech, 8 vteřin pomalu vydechujete ústy. Celý postup opakujete, dokud nejste zcela uvolnění.

Zklidnění i během dne

Metoda slouží k odbourání stresu a úzkosti. Díky ní zklidníte dech, ale i mysl, tep a postupně utlumíte centrální nervový systém. Ve chvíli, kdy cítíte, že se potřebujete zklidnit, vám tato metoda pomůže. Nemusíte ji využívat jen před spaním, ale kdykoliv během dne, když potřebujete zklidnit.

Spánková hygiena

Při problémech s usínáním byste se měli zaměřit i na spánkovou hygienu. Dodržovat základní pravidla, jako je pravidelná doba ukládání se ke spánku, přiměřená teplota, pohodlí, tma, vypnutí všech elektronických zařízení. Pokud můžete, telefon nechte v jiné místnosti. Samozřejmostí je se před spánkem vyhnout kofeinu, alkoholu a nikotinu. Zařazení těchto pravidel by vám mělo samo o sobě přinést lepší noc.

Foto: Shutterstock

Zbavte se stresu

Kromě dechových cvičení by měla fungovat i meditace, dostatek pohybové aktivity přes den, nebo můžete vyzkoušet esenciální oleje na spaní. Zabalte se do antistresové deky a ulehněte do vyvětrané místnosti. Pokuste se vypustit pracovní a rodinné starosti.

Vyzkoušejte bylinky

Nad rámec opatření ještě můžete vyzkoušet bylinky. Často mají velkou sílu a dokážou zmírnit stres a úzkost. Mezi vyzkoušené patří meduňka lékařská, kozlík lékařský, nebo třeba třezalka tečkovaná, která léčí i mírné formy deprese. Levandule se zase využívá při aromaterapii. Namíchejte si relaxační bylinkový čaj, který vám pomůže uvolnit, a užijte si klidný spánek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments