Uvolněte si ztuhlý krk v pohodlí domova. 5 účinných způsobů, které vždy uleví

Dnešní pokroková doba zdraví našim zádům zrovna nenahrává. Osm hodin před počítačem, další dvě hodinky u mobilu. Vlastně se nic jiného než ztuhlý krk, případně celá záda, nedá očekávat.

Proč krk zatuhne?

Kvůli špatnému držení těla ochabují svaly, které mají pracovat. Jejich funkci pak přebírají svaly původně určené k něčemu jinému. Americký chiropraktik Andrew Bang vysvětluje: „Když krční svaly zeslábnou a pokusíte se otočit hlavou, klouby se pak už nepohybují hladce, dojde k zachycení o sval nebo nepravidelný náraz na nerv. Přijde okamžitá bolest a tělo dostane ochrannou křeč, to znamená že se z důvodu vlastní obrany nepohne, ztuhne.“ V případě dlouhodobě špatného postavení hlavy, krku a horní části zad, může dojít dokonce k posunutí obratlů.

Teplo a led

Pokud vás přepadne bolest krku, dva až tři dny ho ledujte, další dny zahřívejte. Teplou sprchou, horkými obklady, nahřívacím polštářkem. Chlaďte a oteplujte raději jen přes den, v noci by zvláště při ledování mohlo dojít ke kožním problémům.  

Cvičení

Zapomeňte na nějaké šílené pohyby, ale jemně, třeba podle videí nebo cviků, které máte od doktorů už z dřívějška, pozvolna krk rozpohybujte. Ideálně po zahřátí se pusťte do něžných protahovacích cviků. Dbejte na vyváženost, střídejte strany. Pokud svaly na krku trénovat nebudete, dopadnete ještě hůř.

Masáž

Poproste partnera o masáž. Tu pojměte interaktivně, nebojte se si říct, na kterých místech a s jakou intenzitou vám masírování vyhovuje. Základní pravidlo pro amatérské masáže zní – masírujte směrem k srdci, u krku tedy směr dolů.

Matrace by měla být kvalitní, neproležená, ne příliš měkká. Polštář rozhodně nižší, v případě problémů zkuste spát bez polštáře nebo se speciálně tvarovaným polštářem. / Foto: Shutterstock

Vhodné spaní

Na matraci a polštáři záleží více, než si někdy připouštíme. Matrace by měla být kvalitní, neproležená, ne příliš měkká. Polštář rozhodně nižší, v případě problémů můžete zkusit spát bez polštáře nebo se speciálně tvarovaným polštářem. Záležet bude také na vaší poloze ve spánku.

Správný postoj

Abyste problémy s krkem a zády nemuseli řešit vůbec, zaměřte se ne prevenci. A tou je správný postoj nebo posed. Představte si, že vám z hlavy vede směrem vzhůru provázek, za který vás někdo tahá. Tomuto tahu přizpůsobte nejen hlavu, ale i celé tělo, svěste ramena, lopatky směřujte dozadu dolů, povolte břicho, mírně podsaďte pánev a nevystrkujte zadek.

Pokud se naučíte správnému držení těla a budete se pravidelně hýbat, vaše tělo bude fungovat tak, jak má. Zároveň se nestyďte a jestli vás bolest trápí příliš, vezměte si prášek. A hned potom zavolejte na fyzioterapii a začněte své problémy aktivně řešit. Tělo máme jenom jedno.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health.clevelandclinic

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments