Jak zdravě a chutně nahradit kávu?

Nedokážete si představit ráno bez kávy? Jedná se o nepostradatelný životobudič? Pokud z jakéhokoliv důvodu nemůžete klasickou kávu či chcete udělat více pro své zdraví, nabízí se řada dostupných a efektivních alternativ.

Nejen pro start nového dne můžete vyzkoušet a zařadit do svého ranního rituálu kávové náhražky, ale také varianty, které jsou vhodné pro ty, kteří zkrátka nejsou příznivci kávy či ti, kdo zastávají striktní zásady zdravého životního stylu.

Kávové náhražky

Pozor, pokud ve vás vyvolává slovo náhražka negativní emoce, že se jedná o alternativu něčeho v nedostatečném či slabém podání, tak je třeba věci uvést na pravou míru. Kávové náhražky se liší v tom, že neobsahují kofein, který může být pro mnohé i příčinou zdravotních komplikací.

A dokonce náhražky s přidáním surovin obsahujících inulin jsou dokonce považovány za velmi prospěšné, neboť pomáhají ozdravovat tlusté střevo, působí jako prevence jeho onemocnění, čímž rovněž podporují celkovou imunitu lidského organismu. Bezkofeinové kávoviny jsou plnohodnotnou součástí moderního stylu života a nikoli jen pouhou a bezvýznamnou náhradou kávy. Nicméně i zde platí, že při výběru je třeba pečlivě číst složení a obsah uveden na etiketě.

Vhodné alternativy kávy

Špaldová káva, cikorka, melta, maca. To vše jsou alternativy, které neobsahují kofein. Rozhodně jsou vhodné pro ty, kdo se potýkají se srdečním onemocněním, vysokým tlakem, stejně tak jsou vhodné pro těhotné ženy a pro ty, kdo pijí kávu ve větší míře, než je zdrávo.

Například káva maca, která se vyrábí ze sušeného kořene rostliny maca, dodá energii a dokáže i zmírnit projevy, které jsou spojené s menopauzou. Cikorka i melta obsahují kořen čekanky, jedná se tak o velmi zdravou alternativu kávy. V čekance najdeme právě inulin, který podporuje zdravý růst střevní mikroflóry a chrání před kardiovaskulárními chorobami. Působí i příznivě na trávicí systém.

Co je ještě lepší životabudič?

Probiotické nápoje, které v sobě ukrývají prospěšné bakterie mající pozitivní vliv na trávení a zažívání. Ráno můžete místo kávy zahájit čajem, ať už to bude zelený, který sice obsahuje kofein, ale v mnohem menší míře nebo můžete zvolit známý matcha tea, čaj, který dodá potřebnou energii a má pozitivní vliv na zdraví.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments