Už i sami Chorvati si stěžují na své moře. Je to síla. Zapáchá a je plné výkalů, turisté prchají pryč

Dosud si na stav moře v Chorvatsku stěžovali především turisté, mezi nimi i řada těch českých. Také náš server přinesl svědectví několika rodin zejména z Makarské riviéry, které se musely potýkat se znečištěným mořem, ve kterém plave velké množství odpadků a výkalů.

Nepříjemné zážitky

Celkový dojem řady turistů z letošního Chorvatska je tak i díky tomu krajně negativní. A to i proto, že navzdory špinavému moři musí platit za ubytování a služby horentní ceny a navíc je všude velká spousta lidí. Země totiž zažívá rekordní sezónu.

Na své moře už si ale ve velkém začali stěžovat také místní. Chorvatský deník Dalmacija Danas přinesl svědectví několika místních obyvatel, kteří přinesli zprávy o tom, jak je moře v jejich oblasti znečištěné.

Jeden z nich uvedl, že třeba v Rivě u Splitu je moře skutečně velmi špinavé, a to až znepokojujícím způsobem. Trápí ho také výrazný zápach, který z moře vychází a odpuzuje místní i turisty od koupání. Navíc přiložil video, ze kterého je zřejmé, o čem mluví. Voda je vyloženě zakalená špínou, ve které jsou jasně vidět odpadky.

Foto: Shutterstock

Různé důvody stavu

Vysvětlení, proč je situace v Chorvatsku letos tak špatná, se různí. Někteří mají za to, že jde o výsledek velkého množství lodí plujících podél pobřeží. Ty mají sice zakázáno vypouštět odpad do moře, ale podle místních to bohužel velmi často dělají, obzvlášť když jde o pronajatá plavidla zahraničními turisty.

Celá záležitost ale nebude tak jednoduchá. Například řada českých turistů poukázala na skutečnost, že sami Chorvaté mají často do moře v blízkosti pláží vyvedeny odpady, například z restaurací. A těmi do moře vypouštějí úplně vše.

Nepomáhá ani velmi silná sezóna. Čím větší množství lidí, tím větší je nepořádek. Lidé se navíc potírají vrstvami opalovacích krémů, které pak smývají v moři, kde se z nich tvoří nepříjemný mastný film.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
1 rok

Proč tedy když zapáchá a turisté prchají !!! Jsou zde stále fotky s přelidněnými plážemi ? Že by pisálkové použili ilustrační foto 😂🤣😂