Lžíce jablečného octa denně udělá s tělem zázraky. Nesprávným použitím si ale můžete uškodit

Jablka patří u nás k nejrozšířenějším a nejběžnějším druhům ovoce, což je jistě dáno i tím, že jabloním se u nás dobře daří. Jablek existuje mnoho druhů a konzumují se jak v přírodní formě, tak také jako mošty, šťávy, džusy a využití mají také v teplé kuchyni, zejména při přípravě dezertů.

Jablka lze však využít mimo jiné také k přípravě jablečného octa, který vzniká procesem fermentace drceného ovoce. Tajemstvím, pro které je jablečný ocet cenný, je zejména kyselina octová, ale také několik desítek dalších látek, které samy i sobě a také ve vzájemné kombinaci představují jedinečný, zdraví prospěšný koktejl.

Jak prospívá jablečný ocet lidskému zdraví

Jablečný ocet je skvělým prostředkem pro pročištění organismu, a to díky tomu, že podporuje střevní mikroflóru a napomáhá také lepším trávicím procesům. Dá se říct, že díky své přírodní formě působí v lidském organismu podobně, jako byste jedli čerstvá jablka, která jsou však obohacena dalšími cennými vitaminy a minerálními látkami.

Jablečný ocet je také velice vhodný pro ty, kteří chtějí úspěšně a zároveň zdravě redukovat svou hmotnost, protože přispívá k rychlejšímu štěpení tuků. Obsahuje vlákninu zvanou pektin, a kromě ní také řadu vitaminů a minerálů. Je však třeba pamatovat na to, že žádný, sebezdravější pokrm, sám o sobě nestačí, a je třeba přidat také pravidelný pohyb, dostatek tekutin a také spánku. Tento druh octa navíc příznivě působí na kvalitu vaší pleti a pomáhá při dermatologických problémech.

Obzvlášť v dnešní době se ještě více klade důraz na posilování imunity, a právě ocet vzniklý fermentací jablek je jednou z potravin, které k lepší imunitě rozhodně přispívají. Je však také potřeba vědět, jak jej správně užívat a na co si dát při jeho konzumaci pozor.

Foto: Shutterstock

Jak jablečný ocet nejlépe konzumovat a čeho se vyvarovat

Předně je třeba upozornit na skutečnost, že tento ocet je skutečně kyselý a pokud máte citlivější žaludek, měli byste ho vyzkoušet v menším množství, případně více zředěný. Pokud by vám ani tak nevyhovoval, raději se jeho konzumaci vyhněte.

Odborníci doporučují jablečný ocet pro jeho kyselost pro vnitřní použití ředit, protože jinak může dojít nejen k nežádoucímu podráždění trávicího traktu, ale také například k poškození dutiny ústní nebo dokonce i k narušení zubní skloviny. Pozor by si měli dát také lidé, kteří se léčí s osteoporózou, a pravidelné užívání tohoto octa raději konzultovat s příslušným lékařem.

Lidstvo zná fermentovaná jablka již velice dlouho a tradičně se tento ocet užívá v kombinaci s teplou vodou. Je možné, že takto vás to učila i vaše babička. Ráno, ještě před snídaní, ohřejte čtvrt litru vody na vám příjemnou teplotu (aby nebyla studená) a rozmíchejte v ní dvě čajové lžičky jablečného octa. Pokud by se vám nápoj zdál příliš kyselý, můžete přidat trochu třtinového cukru nebo medu. Tímto způsobem si můžete ředěný ocet dopřát klidně i několikrát denně, vždy před jídlem.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments