Už nikdy námraza mrazáku. Smíchal jsem pár surovin a tchyně se nestačila divit

Rozmrazování mrazáku je práce, na kterou se nikdo netěší, ale před kterou nejdou dlouho zavírat oči. Budete-li ji totiž odkládat, brzy vám nepůjdou kvůli ledu vytahovat šuflíky. Také místa bude čím dál méně a ještě se nedoplatíte za energie.

Takže pokud nemáte lednici se samoodmrazovací funkcí, musíte se do toho pustit sami. Odborníci říkají, že by se měl mrazák odmrazovat alespoň 1x ročně. Vlhkosti, která se přeměňuje v led, se totiž dá těžko předejít. Vstupuje do zařízení dvěma způsoby. Jedním jsou potraviny, které do něj ukládáte a druhým pravidelné otevírání dvířek. Ani jednomu nelze bohužel zabránit. O tom, jak při rozmrazování postupovat, jsme psali zde.

Pojďme si ale něco říci i o tom, jak této situaci předcházet. Jestli můžeme udělat něco pro to, abychom zamezili vytváření ledu v našich spotřebičích. Nebo abychom si tuto práci maximálně zjednodušili a zkrátili.

Pár typů naštěstí existuje.

Pomůže olej i soda

Pokud už máte mrazák odmražený, vyčištěný a vysušený, potřete jeho vnitřek stolním olejem. Díky němu se totiž žádný led na kluzkých stěnách neudrží. Nebudete muset námrazu nijak složitě odstraňovat, půjde vám lehce setřít.

Velmi oblíbeným prostředkem v domácnosti, který nám pomáhá v nejedné šlamastyce, je jedlá soda. A použít ji můžete i v případě, kdy jste vyhlásili válku neustále se tvořícímu ledu ve vašem mrazáku. Nasypte 1 – 2 polévkové lžíce jedlé sody na mokrý hadřík a pečlivě s ním vnitřní stěny spotřebiče otřete.

Nebo sodu rozpusťte v litru vody a roztokem vytřete celý mrazák i ledničku. Kromě toho, že zamezí nadměrnému tvoření námrazy, protože brání usazování vlhkosti, skvěle pohlcuje pachy.

Foto: Shutterstock

Olepte stěny fólií

Další úžasný typ, jak si ušetříte práci s neustálým rozmrazováním a čištěním mrazáku je následující. Až budete mít hotovo, vymyto a vytřeno, na ještě vlhké stěny spotřebiče nalepte přilnavou folii. Dobře vám poslouží i okenní fólie, která je silnější. Led se totiž bude držet na ní a v případě potřeby ji prostě jen sloupnete i s námrazou.

Žádné složité odmrazování, olupování, fénování, nic takového už nebudete muset nikdy dělat. A nebojte se, fólie se vám neroztrhne, když ji budete sundávat dolů. A až z ní odstraníte led, můžete ji použít znovu.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Jo, nebo napatlat stěny olejem či zalepit folií – fakt rady nad zlato!

Aster
Aster
1 rok

A není lepší zvolit mrazák s funkcí No Frost?