Tradiční česká firma zkrachovala. Propouští své zaměstnance

Sotva začal nový rok, který si mnozí spojovali s nadějí v lepší ekonomické vyhlídky, přichází první velké zchlazení těchto očekávání a dost možná první vlaštovka toho, co nás v příštích měsících čeká. Zatímco totiž ještě v loňském roce v Česku firmy tolik nekrachovaly, jak by se vzhledem k obtížné situaci dalo očekávat, teď se může spustit hotová vlna.

Propuštění zaměstnanci

Znenadání končí společnost Botas, která vstoupila do likvidace. Tradiční výroba této značky ve Skutči na Chrudimsku je ukončena a osud značky je zatím velmi nejistý. Jisté je ale to, že už to nikdy nebude jako dříve, i kdyby se třeba podařilo přesunout výrobu někam do zahraničí. Příběh Botasu v České republice jednoduše končí. Firma chce teď už akorát vyprodat zásoby.

Mateřská společnost Benal, kterou vlastní František Nestával, jako důvod ukončení výroby v České republice uvádí podstatné zdražení energií, ale překvapivě také nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Těch stávajících se však teď firma zbavuje.

Ve výrobě Botasu pracovalo přibližně sedmdesát zaměstnanců. Část už byla propuštěna a další jsou zatím na odstávce, přičemž jejich osud je značně nejistý. Je docela pravděpodobné, že i oni skončí na dlažbě.

Foto: Shutterstock

Obrovská tradice v troskách

Ukončení výroby a likvidace společnosti jsou každopádně zvláštní. Zároveň totiž probíhají jednání o tom, že by se mohla výroba přesunout jinam, ať už do zahraniční nebo do nějakého jiného závodu v tuzemsku. Je pak ale otázkou, proč je firma rovnou likvidována, když v nějaké osekané podobě může ještě teoreticky pokračovat. Možná se s tím ale ve skutečnosti už příliš nepočítá. Ve hře je prý i prodej značky případnému zájemci, který však ale aktuálně k dispozici není.

Botas má v České republice obrovskou historii. Vznikl už v roce 1949 jako podnik Botana, který navazovala na historickou tradici obuvnictví, která se pěstovala ve Skutči a okolí. V roce 1963 se potom etabluje značka Botas, která se orientuje na sportovní obuv, pro níž se v tehdejším Československu stane prakticky synonymem. Pomohla tomu i skutečnost, že obuv této značky nosili i slavní sportovci.

Po revoluci se Botas dlouho hledal. Nejprve začal spolupracovat s velkými zahraničními giganty, avšak pak se vrátil k produkci vlastní značky. Spolupracoval i s designéry a řada kolekcí byla velmi úspěšných. Konkurence je nicméně velká a současné podmínky na trh menším společnostem příliš nenahrávají.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír
Vladimír
1 rok

Za komančů jsem si botasky kupoval,po údajné revoluci jsem je nikde neviděl v prodeji , rád bych je kupoval ale není kde.

Pavel
Pavel
1 rok

Propuštění pracovníci mohou poděkovat především voličům partají tvořící vládní pětikoalici. Vládnou nám hlupáci.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Pavel

Propusteni pracovnici muzou dekovat volicum STBaku a dalsich takovych kteri rozdavaji populisticky penize kde se da. Kde jsou ti lidi? Vyparili se ? Energie maji vsichni stejne??!! Na pracacich v klidu pobiraji mega davky a prispevky na kde-co. Co navrhujes ?? Rozdavat firmam podpory a dotovat jejich vyrobu ?? To se teprve vsichni prestanou snazit a zacnou fungovat ja nefachcenka. Dej lidem prachy za nic a uvidis co se stane. Ty jsi fakt hloupa lopata!!!

Filip
Filip
1 rok

Legendární firma, kterou dnešní generace vůbec nezná, nikoho přeci zajímat nebude… Je mi líto lidí, kteří skončili bez práce, ale neoznačujte to za “legendární” firmu

Josefina
Josefina
1 rok

Kvalitní česká obuv,pokračovatel Baťových tradic.Proc musí končit??Proč je svět plný nekvalitních,ortopedicky nebezpecnych bot z Asie??? Chápe někdo smysl cesty lidstva,když si ničí kvalitní,na úrovni jak estetické, zdravotní obuv???Nedostava se naše uvažování za hranu zdravého rozumu??Kdo nám to vládne za idioty???Jak jinak tu neviditelnou,kapitalistickou ruku trhu nazvat???

Marcel
Marcel
1 rok
Reply to  Josefina

Jen mamon zvaný peníze,ten likviduje vše a idioti mu podlehaji

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Josefina

Naše uvažování už se dávno za hranu zdravého rozumu dostalo. Svět je plný bot z Asie proto, že je lidé chtějí. Ne všechny jsou však nekvalitní a ortopedicky nebezpečné. Já třeba už léta kupuji boty Asics, a nemohu si je vynachválit. Ta neviditelná ruka trhu je v tomto případě jen o tom, že si můžeme vybrat, což je jen dobře. Můžeme žít kvalitně, nebo levně. Já ale nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci. Mimochodem, zkuste si vzpomenout, jak se vás na základní škole pokoušeli naučit, že máte dělat mezery za tečkami, čárkami, vykřičníky a otazníky, a… Číst vice »

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

Upřímně řečeno já nevím, jakou značku bot si kupuju – vždycky ty, které mi sednou…

hi, hi – mně na základce nikdo neučil, že se mají dělat mezery za tečkami apod. – jak taky v ručně psaném textu – počítače byly v té době ještě v plenkách…

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Josefina

To uz je davno za hranou kdyz nechal cely SVET vsechno vyrabet v Cine, pokrytecky ukazoval jak tam deti pravuji, ale penize ze zisku z jejich prace, ktery vytezili v Evrope jim nevadi. Ted jsme v prdeli.