Už to prasklo. Česká banka náhle ruší hotovost. Co si počneme s penězi?

Kdo snad doufal, že v případě debaty o zrušení hotovosti nakonec zvítězil zdravý rozum a že se nakonec na plně digitální měnu nepřejde, pravděpodobně jen podlehl určité iluzi. Ve skutečnosti nadále tento projekt v mnoha zemích pokračuje a je docela možné, že se v brzké době dočkáme stavu, kdy bude hotovost skutečně zcela zrušena.

Omezené služby banky

Někdo nad tím rovnou mávne rukou a řekne, ať se tak klidně stane hned. Vždyť on má možnost platby mobilním telefonem nebo hodinkami a hotovost už stejně nepoužívá. To je jistě validní argument, ovšem nemůže zároveň vyloučit, že se nedostane do situace, kdy by se mu fyzické peníze přeci jenom hodily.

Jedna věc je totiž uživatelská přívětivost, kde digitální peníze vyhrávají na plné čáře. Na straně druhé je ovšem zachování svobody. Je totiž třeba říct, že kdo platí pomocí karty nebo mobilních plateb, musí počítat s tím, že všechny je transakce jsou zaznamenávány a potenciálně mohou být sledovány.

To je asi jedno, když si kupujete rohlíky, byť byste se divili, kolik se toho dá vyčíst z nákupního chování, ovšem existují momenty, kdy byste raději provedli transakci, která nebude všem na očích. A nemusí jít zrovna o nějakou levotu.

Zkrátka a dobře, hotovost představuje určitou svobodu a její odebrání není zrovna dobrý nápad. Proto je s podivem, že některé banky tímto směrem uvažují už teď, když vůbec nemusí. Jsou to přitom právě banky, od kterých očekáváme plnohodnotnou správu peněz.

Foto: Shutterstock

Tady už vám bude k ničemu

Partners Banka, která začne fungovat už letos, dopředu oznámila, že s hotovostí příliš nepočítá. Jistě, budete si moci z cizích bankomatů hotovost vybrat. Ovšem už žádným způsobem nebude možné fyzické peníze vložit na účet u této banky.

Banka bude bezhotovostní, ale lidé si hotovost budou moci vybrat zdarma ze všech bankomatů. Hotovostní vklady nejsou třeba, protože většina lidí dostává peníze na účet,” uvedl ředitel banky pro server Aktuálně.cz.

To je podivná argumentace. Banka vám tvrdí, že hotovostní vklady nejsou třeba, a to ve chvíli, kdy všechny ostatní tuto službu nabízejí, ať už na pobočce nebo alespoň formou vkladomatů. Zda je něco třeba nebo nikoliv, to by měli posoudit především klienti.

Čtěte také: Čechům vyberou jeden bankovní účet po druhém. Podvodníci přišli na trik, proti kterému nemáte šanci

Každopádně jde o snahu hotovost nějakým způsobem potlačovat. Motivuje to klienty k tomu, aby fungovali bezhotovostně. Právě tímto plíživým způsobem se nakonec může rozhodnout o tom, že hotovost nakonec bude zrušena definitivně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
Květa
5 měsíců

Vše, co roky fungovalo bez problémů, tak ruší. A co staří lidé? Nechci platit kartou, chci naši českou korunu!

Marcela
Marcela
5 měsíců

To už není normální jsou prodejny kde se platí hotově bez peněz nemáte šanci 🙈🙈🙈

Eva
Eva
5 měsíců

Proc proboha pořád vymýšlejí chujoviny.? Nechápu proč všechno nemůže fungovat tak jako to fungovalo celé roky?Proč potřebuji donutit všechny lidi,aby platily bezhotovostní? No aby měly nad námi úplnou kontrolu,to je jasny.kdepak svoboda v tomhle státě nikdy zcela nebude.Jak jsem dříve byla pyšná,že jsem Čech,tak dnes se za to čím dál více stydím.A lituji,že jsem sem přivedla své děti,protože mladým to opravdu nezávidím,tu budoucnost.

Eva
Eva
5 měsíců
Reply to  Eva

👍👍👍