Už to přišlo. Velká firma vyhazuje Čechy ve velkém. Letí rovnou na dlažbu, už nic nepomůže

V brzké době čeká zaměstnance v České republice něco, co už si mnozí nedokázali představit. A sice propouštění ve větší míře. Ekonomika už se pátým rokem potýká s velkými problémy, a namísto toho, aby rostla, tak ještě více klesá.

Už to nešlo držet

To se jednoho nepříliš krásného dne zkrátka musí projevit. První vlaštovky už tu jsou jsou a zřejmě se tak brzy rozloučíme s tím, na co jsme mohli být jako země hrdí. Dlouhodobá nezaměstnanost kolem tří procent je skutečně velkým výdobytkem, kterým se takřka nikdo v Evropě pyšnit nemůže.

Ovšem i tady tyto zlaté časy jednoduše končí. Firmy se dostávají do problémů a některé dokonce rovnou krachují. Velmi nepříjemnou zprávu teď svým zaměstnancům sdělila významná společnost Laufen, jež se věnuje výrobě sanitární keramiky a koupelen.

Ukázalo se, že poptávka po jejích produktech strmě klesá, což souvisí mimo jiné i s propadem ve stavebnictví. Dva závody, které firma provozuje, přitom nelze držet donekonečna, když se v nich vyrábí jen na půl plynu. A tak se jeden z nich, který se nachází ve Znojmě, dramaticky redukuje. Je přitom možné, že nakonec bude celý uzavřen.

Foto: Shutterstock

Další se budou přidávat

Už teď nicméně přijde o práci 250 zaměstnanců najednou. Není to přitom tak, že by byli přesunuti jinam. Jednoduše si budou muset najít zcela novou práci. Podle Laufenu je důvodů hned několik a vzájemně se posilují. Předně to je pokles poptávky po produktech společnosti, ale v druhém sledu také rychlý nárůst cen energií. Ty už se nevrátily na původní úroveň, a tak je jakákoliv výroba velmi drahá. Ovšem firma zmínila i důvod třetí, který rozhodně pro Českou republiku není dobrou vizitkou. Uvedla totiž, že na vině je i tuzemská legislativa.

Čtěte také: Tak to ruplo. Stát v roce 2024 sebere důchodcům peníze. Poprvé v historii

Podle odborníků může podobných případů rychle přibývat. Ostatně, s náběrem nových pracovníků ustala i Škoda Auto, která představuje největšího zaměstnavatele v zemi a prakticky neustále nabírala. Teď však oznámila plynulou redukci počtu zaměstnanců. Zatím to nebude klasické propouštění, jako spíše omezení na bázi fluktuace. Ovšem i vyhazovy nakonec mohou přijít.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
3 měsíců

Baterie Laufen jsou jedny s těch dražších. Ty co máme za cca700 – 800kč vydrží i déle než tyto za 3000kč

Vojta
Vojta
3 měsíců

A pak ještě řvou, že potřebují víc cizinců kvůli trhu práce, a Čechy vyhodí, hajzlové….

Miloš
Miloš
3 měsíců

Jsou to prasata nenažraní.

Květa
Květa
3 měsíců

A kdo bude dalšį po důchodcích a pracujících. A to chtějí změnu ZP – vyhazov bez důvodu ihned ! Takový binec, co je nyní nepamatuji. A vláda bude u koryt a neodstoupį.

Eva
Eva
3 měsíců
Reply to  Květa

👍👍👍

Miroslav
Miroslav
3 měsíců

Ono je to tezky u nas ve firme uz nejsou lidi za 25 nikdo delat nechce nejspis to krachne ze nejsou lidi

Petr
Petr
3 měsíců

Byli první co přestali vyvážet na východ. Můžou si za to sami. A tam toho vozili velmi mnoho. Sám jsem jim to tam vozil několik let.

Spotřebitel
Spotřebitel
3 měsíců

Přestaňte Aanáln strašit občany, pak se nedivte vykuleným důchodcům, že píšou nenávistné komentáře a u voleb budou volit populisty. Tyhle nadpisy jsou šíření poplašné zprávy a k ničemu dobrému to nevede…

Stanislav Novák
Stanislav Novák
3 měsíců

To chce vláda ještě změnu Zákoníku práce. Přivedli republiku k ekonomickemu propadu a tím i k propouštění. Nyní to chce ještě zaměstnavatelům usnadnit. Nejdříve byli na programu důchodci a teď jsou na programu pracující. Je to fialový hnus.