Už to ruplo. Čechům tajně zrušili největší finanční výhodu. V roce 2024 musí zaplatit 35 tisíc korun

Jak se postupně rok 2024 rozběhl na plné obrátky, lidé začínají zjišťovat, co všechno je vlastně jinak. A je toho opravdu hodně, jelikož takzvaný konsolidační balíček zaúřadoval skutečně mocným způsobem. Bohužel to znamená, že letos přijdete o nemalé peníze, na které jste dříve měli nárok, nebo které jste jednoduše nemuseli platit.

Prošlo to v tajnosti

Podle některých odhadů přijde průměrná česká domácnost o nějakých 100 tisíc korun ze svého rozpočtu. Při čistých příjmech kolem 800 tisíc korun to není zrovna malá částka a znamená to, že se budete muset uskromnit, případně si v práci říct o zvýšení mzdy.

Nic to nedokresluje lépe, než jeden nenápadný, avšak finančně velmi citelný zásah. Je až s podivem, jak málo se o tom mluvilo. Zatímco se diskutovalo o v zásadě nedůležité spotřební dani na tichá vína, v tichosti prošlo zrušení takzvaného školkovného. To se reálně dotýká milionů domácností v této zemi.

V práci nám to oznámila účetní až někdy v březnu. Do té doby jsem vůbec nevěděla, že něco takového udělali. Ještě štěstí, že nám to řekla, protože pro naší rodinu to bude znamenat, že oproti loňsku zaplatíme o 35 tisíc korun více,” říká paní Dana. “Nebudeme si totiž moci odečíst z daní školkovné za naše dvě děti.

Nikdo si toho nevšiml

Nutno říct, že stát to udělal velmi šikovně. Ono to totiž stále vypadá, že se nic neděje. Právě teď se řeší daňová přiznání za rok 2023, kdy si stále můžete částku 17 300 Kč za každé dítě ve školce odečíst. Letos už to ale reálně neplatí, avšak mnozí to zjistí až při daňovém zúčtování příští rok. U zaměstnanců je to navíc o to složitější, že jim většinou daně dělá účetní ve firmě.

Čtěte také: Velká banka je náhle v problémech. Češi se bojí, že strhne i všechny ostatní a přijdou o peníze

Někteří lidé mohou mít dokonce pocit, že vlastně o nic nepřicházejí. Za školku přeci platí tak jako tak. To je sice pravda, ovšem zpětně bylo možné si tyto náklady odečíst z daní a státu odvést méně. V podstatě jste tyto peníze od něj dostali. Jenže to skončilo, a to s prazvláštním odůvodněním, že školkovného využívali především ti, kdo stejně měli dost peněz, aby jim vůbec nějaká daňová povinnost vznikla. Vychází se tu z pokřivené logiky, že nízkopříjmovým to stejně nepomůže, jelikož ti stejně daně neplatí. Těm však reálně pomáhají jiné slevy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo Levis
Ivo Levis
19 dní

Školkovné se ani omylem nemůže dotýkat milionů rodin. Dětí, které potenciálně mohou chodit do školky, je kolem 300 000.

Jiří
Jiří
21 dní

To snad každý ví že nás stát okradl, ukrajinská válka něco stoji