V Česku zničehonic krachuje oblíbená banka. Lidé nevěří vlastním očím, jde jim o úspory

Dávno pryč jsou doby, kdy lidé museli mít obavy z toho, zda jejich banka náhodou nezkrachuje a oni nepřijdou o úspory. To se skutečně dělo v divokých devadesátých letech, kdy došlo k vytunelování nejedné instituce a drobným střadatelům zbyly jen oči pro pláč.

Velké nedostatky

Potom se však celý sektor ocitl pod velmi bedlivou regulací České národní banky, která svou práci v tomto ohledu odvádí velmi dobře. Na hospodaření bank dohlíží a pravidelně kontroluje, zda je u nich všechno v pořádku. Navíc drobní střadatelé mohou být v klidu i z jiného důvodu, a to proto, že tu funguje velmi robustní garanční systém pojištění vkladů, a to až do výše 100 tisíc euro, tedy přibližně 2,5 milionu korun. To většinu vkladů pokryje, a když už dojde k nějakému tomu krachu banky, jako to bylo nedávno v případě Sberbank, většina lidí je do několika dnů odškodněna.

Není vyloučeno, že něco podobného brzy zažijí klienti Podnikatelské družstevní záložny. Tato finanční instituce sice zatím ještě nezkrachovala, ovšem Česká národní banka už zahájila kroky k odebrání její licence. To přitom obvykle nedopadá dobře a v určitý moment se to rovná kolapsu banky, respektive záložny. A to i proto, že PDZ teď v podstatě nemůže vykonávat žádnou činnost, na které by vydělávala.

Důvodem k tomuto postupu byly přetrvávající závažné nedostatky v činnosti družstevní záložny zjištěné ČNB. Současně se zahájením správního řízení bylo Podnikatelské družstevní záložně předběžným opatřením s okamžitou účinností zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry, a dále jí byla uložena omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací,” uvádí ČNB ve svém striktním prohlášení.

Vklady ještě můžete vybírat

Dodává však, že klienti mohou své peníze ze záložny stále vybírat, což teď většina z nich pravděpodobně činí. Právě to potom obvykle vede k problémům, jelikož málokterá finanční instituce má k dispozici všechny potřebné prostředky v hotovosti.

V případě Podnikatelské družstevní záložny může dojít i k dalším potížím. Ačkoliv jde o relativně malou instituci, která je v rámci finančního systému České republiky nedůležitá, existují indicie, že řada lidí zde má uloženy značné majetky. A to v mnohem vyšších částkách, než které jsou ze zákona pojištěny. Tito klienti teď mohou mít oprávněné obavy.

Čtěte také: Oblíbená banka v Česku byla náhle vykradena. Ztratila se velká spousta peněz

Zároveň platí, že tato záložna nebyla určena vyloženě pro širokou veřejnost. Do centra zájmu se dostala teprve před několika měsíci, kdy se ukázalo, že zde má účty až podezřele mnoho prominentních osobností, které mezi sebou dělají zvláštní transakce. A možná poslední kapkou bylo, že ze záložny zmizely stovky milionů korun určených na pomoc Ukrajině. Jde zkrátka o poměrně silný závan zmíněných devadesátek a bude zajímavé sledovat, jak to se vším všudy dopadne.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šogi
Šogi
21 dní

Zvláštní, oblíbená banka a tady na Moravě slyším o ní poprvé 😭

Jana Řeháková
Jana Řeháková
21 dní
Reply to  Šogi

Ani v souvislosti s Fialou?

Dušan
Dušan
19 dní
Reply to  Šogi

To je jasný, že jste neslyšel, to je ta banka pana premiéra Fialy, co tam zapoměl ten milion. To je pračka pro vyvolené.