Už to ruplo. Důchodci v Česku přijdou v roce 2024 o velké peníze. Poprvé v dějinách

Ačkoliv se mohlo zdát, že nejrůznější jobovky ze strany státu směřované na důchodce už jsou u konce, a teď už konečně penze opět smysluplně porostou a celkově bude lépe, vůbec tomu tak není. Ještě letos stihne penzisty další velká rána, jež je dokonce připraví o peníze, které už dostávali. Teď o ně jednoduše přijdou. To se ještě nikdy v historii nestalo a svědčí to o závažnosti situace.

Pěkná nepříjemnost

Když se zavádělo důchodové spoření, respektive státní příspěvky na ně, mohli se do něj přihlásit právě i důchodci. Ti si mohli odkládat určitou částku každý měsíc, která jim potom byla navýšena o příspěvek ze strany státu. Šlo o velmi vítané přilepšení a tvorbu finančních rezerv takzvaně na horší časy.

Do systému tak vstoupily odhadem stovky tisíc důchodců, přičemž jich každoročně velké množství přibývalo. Bylo to bráno jako zlepšování jejich finanční stability, což se ostatně osvědčilo v dobách krizí, kdy potom měli kam sáhnout, respektive stále měli vytvořený určitý polštář, na který se mohli spolehnout.

Jenže to všechno teď končí. Důchodové spoření pro důchodce už v podstatě nebude, a to od 1. července 2024. Respektive, mohou se ho nadále účastnit, avšak už jim to bude víceméně k ničemu, jelikož státní příspěvek nedostanou.

Foto: Shutterstock

Důchodci jsou v pasti

Nechápu, ostatním teď příspěvky navýšili na 340 korun a nám všechno vezmou. Vždyť to nedává vůbec smysl, takhle jsme si tvořili alespoň rezervy,” říká paní Klára, která si tímto způsobem odkládá již tři roky.

Teď se však dostane do problému. Důchodové spoření se pro důchodce stalo v podstatě pastí. Na jedné straně nemohou kasírovat státní příspěvek, na straně druhé mnozí nemohou ani peníze vybrat. “Přišla bych o všechny příspěvky, které mi přiznali dosud. Musím vydržet ještě dva roky,” říká paní Klára.

Čtěte také: Důchodci mají řidičák a auto odevzdat dobrovolně. Obdrží za to lístky na autobus zdarma

Důvodem je skutečnost, že důchodového spoření se musíte účastnit alespoň pět let, než můžete peníze vybrat. Jinak přijdete o státní podporu. Mnohým tam teď tedy budou několik let ležet peníze bez většího užitku, než si je budou moci stáhnout.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Václav
Václav
1 měsíc

A zase zpětně. Žádná smlouva pro ně neplatí. A ještě budou protiprávně zadržovat naspořené peníze.(Proč ne. Vždyť mají na své straně ústavní soud.)

Jiří
Jiří
1 měsíc

To není zas tak nic nového.Už jsem myslel že vláda nařídí stahovat nějakou částku z penze na UA.