Už to ruplo. Výchovné v Česku rychle končí, nejsou peníze. Přijde nemilá novinka v důchodech

Jestli stát udělal něco v minulých letech opravdu dobře, tak to bylo zavedení takzvaného výchovného. Na rozdíl nesmyslně rychlého navyšování důchodů, kvůli kterému jsme teď všichni v problémech, totiž skutečně dávalo velký smysl.

Už to zase ruší

Potíralo totiž dlouholetý a neustále se rozšiřující rozdíl mezi penzemi mužů a žen. V tomto případě ale zejména ženy dostaly pětistovku za každou vychovanou ratolest a rozdíl se najednou povážlivě zmenšil. Proto je naprosto nepochopitelné, že sotva bylo výchovné zavedeno, už se začalo mluvit o jeho zrušení.

A zdá se, že už je to definitivní. V rámci chystané důchodové reformy totiž v tomto ohledu přijdou nepříjemné novinky. Nejenže už se výchovné nebude valorizovat a žádným způsobem navyšovat, ono se bude dokonce nesmyslně snižovat, dokud nepřestane být přiznáváno zcela.

Vše by se mělo začít měnit od roku 2027. Tehdy bude nastaven mechanismus snižování výchovného na první a druhé dítě. U třetího a dalšího zůstane zachováno v původní výši. Snížení bude nejprve na 300 Kč, v roce 2029 potom na 200 Kč a od roku 2030 už nebude vůbec žádné.

Foto: Shutterstock

Všechno bude horší

Stát počítá s tím, že to nahradí jiným instrumentem, který je podle něj systémovější. Půjde o takzvaný fiktivní výdělek, který bude mít výši průměrné mzdy. Nebude vám nijak vyplácen, ale bude se započítávat do vzorečku pro výpočet důchodu, a to pro období, kdy budete na rodičovské dovolené.

Je to pochopitelně lepší než nic a mělo to být zavedeno už dávno. Avšak dle expertů to nebude plnohodnotnou náhradou pro výchovné. Přinést by to mělo spíše nižší jednotky stokorun k důchodu.

Na druhé straně je to asi spravedlivější, jelikož některé ženy trávily na rodičovské třeba jen rok a teď dostanou stejné výchovné jako ty, které tam byly tři roky. Je však jisté, že pro stát, který teď počítá každou korunu, to nebude tak nákladné.

Čtěte také: Na důchodce v Česku vymysleli velkou nespravedlnost. Bohužel to pořádně schytáte

Již přiznané výchovné, tedy do roku 2026 v plné výši a do roku 2030 ve snížené výši, by vám již mělo zůstat. Nicméně bylo rozhodnuto, že bude vyňato z valorizačního schématu, tudíž se nebude každoročně navyšovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marcela
Marcela
5 měsíců

Už by také měli začít šetřit na sobě ! Na to co předvádějí mají platy a odměny astronomické ! 50 000 měsíčně by jim stačilo !

Dagmar
Dagmar
5 měsíců

Nic si z toho nedělejte, teď jsem četla, že u mladších ročníků se zvyšuje výskyt rakoviny, životní prostředí je otrávené, cpou do nás chemii vrchem spodem, takže toho důchodu se málokdo dožije:-(

Jaroslav
Jaroslav
5 měsíců

Hlavní je že Budeme mít drahé stíhačky kterétak Česko tak malá a ne významná země tak urgetne nepotřebuje, plnící Sen který si plní za peníze daňových poplatníků Černochová a někteří politici, kdy stejně dojde k Zlodejne zakázka je předem z manipulovana, mafiani z ODS Už mají své vyvolené kteří Z prostredkuji nákup,A maminky kteří vychovali nástupce daňových poplatníků nejsou v kurzu, pro tuto Vládu jsme jen odpad, chtějí jen naše peníze, plaťte a držte hubu a krok, tohle nebylo ani za komousu platili jsme 20% a Měli jsme od Zdravotní péče vše kvalitní

Josefina
Josefina
5 měsíců

Příště si dobře rozmyslete,komu dáte svůj hlas…lháři s bílými límečky,bohužel je stále voli volí.

Jan Říha
Jan Říha
5 měsíců

Moci páni podle informací na internátu s různými příplatkama 300 tisíc měsíčn

Tomáš
Tomáš
5 měsíců

Hlavně že vládní zmocněnci mají na svoje výplaty na to peníze jsou ale na důchody není