Už to vylezlo. Takhle nám napálí daň z nemovitosti. Kdo má byt nebo dům, pořádně zaplatí

Dlouhodobě se mluví o tom, že majetkové daně v České republice jsou příliš nízké. Myslí se tím především daň z nemovitosti. Právě do bytů, domů a pozemků totiž Češi ukládají nejvíce svých prostředků a mají v nich největší podíl svého majetku.

Máte majetek, budete platit

V minulých letech v Česku propukla doslova nemovitostní horečka, kdy se každý snažil investovat právě do této třídy aktiv, a to jak hotové, tak půjčené peníze. Postupně však přichází vystřízlivění, a to hned z několika směrů. Ceny nemovitostí totiž zase postupně klesají a majetek se tak znehodnocuje. Lidé s hypotékou potom čelí problémů se zvyšujícími se úroky.

A aby toho nebylo málo, tak se navýší i daň z nemovitosti. Počítá s tím plán ministra financí, jak uvedl pro Hospodářské noviny. Ten argumentuje tím, že tato daň je v Česku jedna z nejnižších v celé Evropě, což by se mělo změnit. Jde tím pádem také o zajímavý zdroj, ze kterého by se mohla zalátat část děr ve státním rozpočtu.

Ale teď už k věci, tedy jak by se daň z nemovitosti měla navýšit. Zřejmě budeme muset platit dvojnásobek toho, co doposud. To by přitom do státní kasy mělo přinést nějakých šest až osm miliard korun. Zatímco dosavadní příjmy z daně z nemovitosti jdou do rozpočtů obcí, tento nárůst by měl zamířit ke státu.

Foto: Shutterstock

Není to tak jednoduché

Zvažovala se také určitá progrese daně z nemovitostí. Tedy to, že by lidé s větším majetkem museli platit více. Respektive, že za první nemovitost by lidé platili méně. K tomu ale nakonec zřejmě nedojde, protože by to znamenalo velkou komplikaci daňového systému.

Podle odborníků je však navýšení daně z nemovitosti diskutabilním opatřením. Argument Evropou totiž pokulhává. V našich končinách je zvykem vlastnit nemovitost a mnozí ji takto mají jako zajištění na stáří. Musí se o ni ale starat i v důchodu, kdy už nemají takové příjmy. Právě tito lidé by s vyšší daní mohli mít potíže.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
1 rok

Je to pěkné svinstvo. Pán Staňura už neví koho by obral. Hlavně, že mají svoje platy a ještě si je navyšují na úkor obyčejných lidí.

Luboš
Luboš
1 rok

To že jsou tady nejnižší platy a nejvyšší ceny v Evropě, to už ho nezajímá. Oni berou statisíce, jim je to jedno.

Pavel
Pavel
1 rok

Hlavně, že ví co je u nás nejlevnější v celé Evropě, ale aby se postarali o snížení ceny z toho co je u nás nejdražší to radši neví. No a taky by se mohli zajímat o to jak vysoký tady máme platy oproti Evropě.

Pepa
Pepa
1 rok
Reply to  Pavel

Přesně.👍

Erika
Erika
1 rok
Reply to  Pavel

ŠMEJDI JSOU TO. ONO TO JAKO PŘI PRVNÍM POHLEDU VYPADÁ, jak má vláda fištróna a jak tedy zdaní lidi s ” majetkem” . Ovšem právě třeba DŮCHODCI, kteří bydlí ve vlastním, mají už teď , co dělat.Bydlet v podnájmu je pro důchodce skoro nemožné….A ti, co byt pronajímají- tak mají tedy zase navýšit nájem??? PROČ VLÁDA ZRUŠILA EET? KTERÁ JE MIMOCHODEM V ZAHRANIČÍ ÚPLNĚ BĚŽNÁ A FUNGUJE.A HLEDÁ TEĎ NESMYSLY….
AŤ SROVNAJÍ PŘÍJMY , VÝDAJE A PAK AŤ SROVNÁVAJÍ TEPRVE DANĚ!!! KATASTROFA.ALE NĚKTERÝ LIDI SI TOHLE ZVOLILI !

Miroslav
Miroslav
1 rok

Vláda chce zvýšit daně z nemovitostí. Dále vláda připravuje mimo jiné zvýšení daní z tabáku, alkoholu a piva. Vína se to netýká. Ptám se proč se to netýká vina ??? Víno je snad také alkoholický nápoj, nebo ne ??? Jestli né, tak jak je možné, že někteří jedinci se po něm dokážou zbořil tak, že skončí na záchytce.

Vlasta
Vlasta
1 rok

To Francouzi jsou jiní borci, ti se umí ozvat společně a všichni. A vláda s Macronem jim alespoň nenadava do dezolatu.

Dvořáková
Dvořáková
1 rok
Reply to  Vlasta

👍

Jiří
Jiří
1 rok

Vraťte nám Babišovu drahotu a bude zase dobře.

Rosťa
Rosťa
1 rok

Zajímavé na tom všem je, že argumentují jen tím, co je “málo” zdaněno a tak to musí zvýšit . Ale vůbec neřeší to, co je u nás zdaněno nejvíc,potraviny, energie….., ale to snížit neuvažují.

Vilma
Vilma
1 rok

Naprosto souhlasím s paní Květoslavou!

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

To nevymyslis take jsem si postavil sice jenom být svépomocí od socialky nikdy nic přídavky bez nároku práce na 3 směny nepřetržitý provoz na obráběcích centrech 44 let odvodú všech co existují daně a průlezu do důchodu a už se to na mě válí že všech stran a to jsem tam teprve 3 měsíce a dle všech už jsem jenom nenazranec sobec a ostatní primery které existují nic jsem 8d nikoho nic nechtěl a furt budu platit jak mourovatý prosím nechte mě na pokoji a vy se starejte jak hospodařit s tím co jsem vám já a mé dost podobných… Číst vice »

DAVID
DAVID
1 rok

Jakmile dojde k tomu ze budu platit vyšší cenu za daň z nemovitostí,předávám vše pravnikum,nehodlam nikomu platit tomu kdo penezi plytva .At si pozadaji EU o navýšení dluhu,ja jsem minuly rok platit 250 000 za daně!!!! Fuj ,hnuj,vládě.