Už to vylezlo. Takhle nám napálí daň z nemovitosti. Kdo má byt nebo dům, pořádně zaplatí

Dlouhodobě se mluví o tom, že majetkové daně v České republice jsou příliš nízké. Myslí se tím především daň z nemovitosti. Právě do bytů, domů a pozemků totiž Češi ukládají nejvíce svých prostředků a mají v nich největší podíl svého majetku.

Máte majetek, budete platit

V minulých letech v Česku propukla doslova nemovitostní horečka, kdy se každý snažil investovat právě do této třídy aktiv, a to jak hotové, tak půjčené peníze. Postupně však přichází vystřízlivění, a to hned z několika směrů. Ceny nemovitostí totiž zase postupně klesají a majetek se tak znehodnocuje. Lidé s hypotékou potom čelí problémů se zvyšujícími se úroky.

A aby toho nebylo málo, tak se navýší i daň z nemovitosti. Počítá s tím plán ministra financí, jak uvedl pro Hospodářské noviny. Ten argumentuje tím, že tato daň je v Česku jedna z nejnižších v celé Evropě, což by se mělo změnit. Jde tím pádem také o zajímavý zdroj, ze kterého by se mohla zalátat část děr ve státním rozpočtu.

Ale teď už k věci, tedy jak by se daň z nemovitosti měla navýšit. Zřejmě budeme muset platit dvojnásobek toho, co doposud. To by přitom do státní kasy mělo přinést nějakých šest až osm miliard korun. Zatímco dosavadní příjmy z daně z nemovitosti jdou do rozpočtů obcí, tento nárůst by měl zamířit ke státu.

Foto: Shutterstock

Není to tak jednoduché

Zvažovala se také určitá progrese daně z nemovitostí. Tedy to, že by lidé s větším majetkem museli platit více. Respektive, že za první nemovitost by lidé platili méně. K tomu ale nakonec zřejmě nedojde, protože by to znamenalo velkou komplikaci daňového systému.

Podle odborníků je však navýšení daně z nemovitosti diskutabilním opatřením. Argument Evropou totiž pokulhává. V našich končinách je zvykem vlastnit nemovitost a mnozí ji takto mají jako zajištění na stáří. Musí se o ni ale starat i v důchodu, kdy už nemají takové příjmy. Právě tito lidé by s vyšší daní mohli mít potíže.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
4 hodiny

To že jsou tady nejnižší platy a nejvyšší ceny v Evropě, to už ho nezajímá. Oni berou statisíce, jim je to jedno.

Pavel
Pavel
2 dní

Hlavně, že ví co je u nás nejlevnější v celé Evropě, ale aby se postarali o snížení ceny z toho co je u nás nejdražší to radši neví. No a taky by se mohli zajímat o to jak vysoký tady máme platy oproti Evropě.

Pepa
Pepa
2 dní
Reply to  Pavel

Přesně.👍