Už to vylezlo. Takhle nám napálí daň z nemovitosti. Kdo má byt nebo dům, pořádně zaplatí

Dlouhodobě se mluví o tom, že majetkové daně v České republice jsou příliš nízké. Myslí se tím především daň z nemovitosti. Právě do bytů, domů a pozemků totiž Češi ukládají nejvíce svých prostředků a mají v nich největší podíl svého majetku.

Máte majetek, budete platit

V minulých letech v Česku propukla doslova nemovitostní horečka, kdy se každý snažil investovat právě do této třídy aktiv, a to jak hotové, tak půjčené peníze. Postupně však přichází vystřízlivění, a to hned z několika směrů. Ceny nemovitostí totiž zase postupně klesají a majetek se tak znehodnocuje. Lidé s hypotékou potom čelí problémů se zvyšujícími se úroky.

A aby toho nebylo málo, tak se navýší i daň z nemovitosti. Počítá s tím plán ministra financí, jak uvedl pro Hospodářské noviny. Ten argumentuje tím, že tato daň je v Česku jedna z nejnižších v celé Evropě, což by se mělo změnit. Jde tím pádem také o zajímavý zdroj, ze kterého by se mohla zalátat část děr ve státním rozpočtu.

Ale teď už k věci, tedy jak by se daň z nemovitosti měla navýšit. Zřejmě budeme muset platit dvojnásobek toho, co doposud. To by přitom do státní kasy mělo přinést nějakých šest až osm miliard korun. Zatímco dosavadní příjmy z daně z nemovitosti jdou do rozpočtů obcí, tento nárůst by měl zamířit ke státu.

Foto: Shutterstock

Není to tak jednoduché

Zvažovala se také určitá progrese daně z nemovitostí. Tedy to, že by lidé s větším majetkem museli platit více. Respektive, že za první nemovitost by lidé platili méně. K tomu ale nakonec zřejmě nedojde, protože by to znamenalo velkou komplikaci daňového systému.

Podle odborníků je však navýšení daně z nemovitosti diskutabilním opatřením. Argument Evropou totiž pokulhává. V našich končinách je zvykem vlastnit nemovitost a mnozí ji takto mají jako zajištění na stáří. Musí se o ni ale starat i v důchodu, kdy už nemají takové příjmy. Právě tito lidé by s vyšší daní mohli mít potíže.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Platit by měli ti voliči, kteří volili vládní partaje a pak jejich kandidáta Pavla. Proč bychom my ostatní měli pykat za blbost voličů, kteří volili strany sdružené ve vládní pětikoalici ?

Josef
Josef
1 rok

Bohužel, měla by vzniknout Vlna nevole.
Naše platy nedosahují těm západním platům ani po kotníky.
Všechno bylo zdaněno a opět máme platit?; Když nebudu žít od výplaty k výplatě, tak daň zaplatím,
Pokud ne, všechno prodám a koupím si stan.
Nic platit nebudu.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Zloděj zůstane zlodějem i když si říká ministr. Ti co je volili by se měli stydět a chodit kanálama.

Hana
Hana
1 rok

naprosto souhlasím s Květoslavou

Květoslava
Květoslava
1 rok

Se zvýšením daně z nemovitostí nesouhlasím. Dům jsme postavili ze vých vydělaných a zdaněných peněz a svépomocí. Dost jsme se na něm nadřeli abychom měli zajištěné klidné stáří, kdy budeme odkázáni pouze na důchod. Teď vidím,že by bylo lepší dělat , že jsme chudáci a žádat být od stàtu. Nikdy jsme po státu nechtěli ani sociální dávky. A teď se na nás stát bude hojit a ožebračovat,postarali jsme se sami o sebe a nenatahovali ruku na sociální dávky. Vlády neuměly s našimi penězi hospodařit, sponzorovali kde koho, zaostalé státy v Africe , v Barmě, nyní odchází miliardy na Ukrajinu a… Číst vice »

Robert
Robert
1 rok
Reply to  Květoslava

Svepomoci, tedy stat prisel o dane z mezd dělníků a zisku firmy a i vy byste pak museli vice vydelavat a odvest na urednictvo pečující o verejne blaho. Pro takové obchazeni systemu neni v nove Evropě misto, úřední siml uz teď řve hladem.😁

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Robert

Svépomocí neznamená že někoho platíte nebo zaměstnáváte stavbou svého domu!

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Robert

Sice svepomoci,ale daní se veskery material,nakupy apod…to,ze nezaplati zednika neni az takový problem,vetsina stejne jede na ruku a priznava minimum

Horáčková
Horáčková
1 rok
Reply to  Robert

Zdravím, jak to bude s daní za nemovitost? Původní daň obci a ta zvýšená statu? To by bylo dvojí zdanění 1 věci. Klid, jen se ptám moc to zatím neřeším.

Oldřich
Oldřich
1 rok
Reply to  Květoslava

Moc pěkně napsáno, jen aby to padlo na úrodnou půdu 👍

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Květoslava

Naprosto souhlasim, akorát ty platy bych jim dala minimální,zadne vyhody, příspěvky a pokud maji prijmy odjinud,nedala bych jim plat žádný ,za ty hruzy,co na nás chystaji, si zaslouží maximálně kulku mezi oči

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Květoslava

Květo, máte pravdu, naprosto s Vámi souhlasím jenom bych ještě zrušil senát a polovinu poslanců. Jsou to darmožrouti!

Jiří
Jiří
1 rok

Vy chcete lidí zrujnovat a z druhé strany vše tvrze do Ukrajiny a o naše spoluobčany se nestaráte. Je to…….

Josef
Josef
1 rok

Je to sprostý okrádání lidí
Vláda nejdříve rozkradla rozpočet a teď se dá do lidí. .
Ve vládě by se měla udělat kolektivní vína

Toscana
Toscana
1 rok

Pod jedním pozemkem mi vede plynová roura. Nesmí být na něm nic. Břemeno není. Fakt si myslí, že budu platit za pozemek který využívá někdo jiný? Přes jeden mi vede asfaltovaná silnice. Běž břemena. Myslí, že já budu platit za to, že z toho nic nemám? Jeden o kus dál silnici zasypal axć měli po optákách. Asi jí taky zasypu. Proč bych měl platit aby tam mohli jezdit a ještě víc? Kdo bude platit za to, že vede plyn přes pozemek? Dodavatelé plynččxč ty xću musí platit státům, že přes ně vede trubka. A co zemědělské pozemky které pronajímáme zemědělcům?… Číst vice »

Helena
Helena
1 rok

To se dalo čekat protože to je v této republice normální . Občane za to že jsi si šetřil aby sis něco koupil tak teď ti to osladíme.Protože jsi nechodil pro dávky a nebrečel že jsi chudák tak ti dáme ťafku-plať a drž hubu nebo ti ještě přidáme.

Martin Lehotský
Martin Lehotský
1 rok
Reply to  Helena

Muže se stát že se utopí ve vlastní hlíně. Celá sňemovna.

Oldřich
Oldřich
1 rok
Reply to  Helena

To je tady bohužel normální, šetřením se sníží zisky a to je důvod ke zvyšování cen, daní… Tudíž v našem státě se asi šetření moc nevyplácí.

Ladislav Poláček
Ladislav Poláček
1 rok

Daň z nemovitostí ???
Vážený státe, kolik jste přidali lidem na pořízení nemovitosti, jako jistoty na stáří, že máte tu odvahu/neříkám drzost i když to tak vypadá 😁/ že se nestydíte požadovat daně z něčeho na co si většina národa musela vydělat nebo si vzít úvěr!!! Nemají už daně zaplacené? Daň z příjmů, pořízení nemovitosti, bytu, apod.???

Last edited 1 rok by Ladislav Poláček