Už to začíná. Firmy v Česku omezují provoz a propouštějí, elektřina jim zdražila 12krát

Odborníci před tím dlouhou dobu varovali, ale stát s tím nic nedělal. Drahé energie nejsou neúnosné pouze pro domácnosti, kterým se nakonec zřejmě nějakým způsobem pomůže, protože to prostě jinak nejde, ale také pro firmy, které se s takto vysokými cenami jednoduše nedokáží vypořádat.

Lidé ztratí práci

Zatímco dosud řada společností skončila z kombinace různých důvodů, kdy drahé energie byly pouze jedním z nich, teď už to došlo tak daleko, že výrobu omezují nebo končí úspěšné společnosti, a to pouze proto, že ceny energií jsou tak drahé, že se s tím prostě už nedá pracovat. Jde například o energeticky náročné sklárny.

Kvůli energiím ale musí jednat také velmi úspěšná česká společnost Lanex, která už propustila agenturní zaměstnance (kmenové chce udržet). Její ředitel Jiří Brož v rozhovoru pro server iRozhlas.cz uvedl, že provoz extružní linky firmy bude do několika dnů ukončen a přesune se do Polska s cílem udržet konkurenceschopnost celé firmy. Další části výroby zůstávají v České republice, kam by se mohla vrátit veškerá výroba poté, co dojde k narovnání situace s energiemi.

Společnost přitom v Moravskoslezském kraji zaměstnává více než 400 lidí a je velmi úspěšná. Její slaňovací lana využívá třeba německá armáda a z jejích vláken se vyrábí dresy světových fotbalových mužstev.

Foto: Shutterstock

Konec kvůli drahé elektřině

Lanex přitom zakázky má a může by fungovat zcela bez problémů za předpokladu, že by mu byla zaručena nějaká rozumná cena energií. To je také jediný důvod, proč v Česku omezuje výrobu. Za elektřinu totiž musí platit 12krát tolik co dříve. Ovšem v Polsku je cena zastropovaná na rozumné úrovni.

Propouští také společnost Concorp, jež vyrábí velkoobjemové vaky. Výrobu zamýšlí přesunout do Turecka, kde jsou ceny energií i práce úplně jiné.

Podle všeho jde pouze o první vlaštovky. Ekonomika České republiky je přitom na podobných výrobních firmách založená. Ty nemají obrovské marže, do kterých by mohly nepředstavitelný nárůst energií rozpustit a zdražit také jen tak nemohou. Mají tak dvě možnosti: odejít jinam nebo definitivně skončit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
1 rok

To přece není možné, vždy pán Fiala, Rakušan a Pekarová se dušuji že nikoho nenechame padnout.
Že by chybička,no to snad není možné.
Naši demokraté a chybička???

Novák
Novák
1 rok

Kolik lidí z Lanexu a jejich členové rodiny,dalo ve volbách hlas pravicovým stranám, určitě to chápou, že to tak musí být a doufám, že tyto pravicové strany, vždy podpoří, v každých volbách. Kupředu pravá.

Miroslav
Miroslav
1 rok
Reply to  Novák

Přesně tak máte pravdu.

Vladimír Urbánek
Vladimír Urbánek
1 rok
Reply to  Novák

Pravicové smýšlení nemá nic společného s neschopností vlády pana Fialy.

Datlík
Datlík
1 rok

Opravdu? OPRAVDU??

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

To by měl slyšet pan Sikela, který dnes na Prima CNM tvrdil, že všechno je v pořádku. Škoda, že si nemůžu vzít plyn a energii z Polska.

Michal
Michal
1 rok

… a hodně lidí jsou stejně jak ovce. Byl jsem v Praze na demonstraci, a když jsem lidem říkal, pojeďte, tak v lepším případě mi řekli, ále, stejně nic nemůžeme. V tom horším si z toho dělali srandu. Co už se musí stát, aby se všichni probrali….

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Michal

Okamurovci NEMAJÍ řešení na tuhle krizi. Je to jen politické s.r.o. jednoho člověka.

Vlastizradou se problémy neřeší a chodit na demonstraci plnou ruských živlů není moc vlastenecké 😉

Zvyšovat kvalifikaci, pracovat za víc peněz! Ani jedno ti vláda nezařídí, není to její práce.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Xavier

Já nevolil Okamuru ani Babiš. Převrat v 89 jsem zažil jako ženatý s ročním dítětem a neměl jsem čas uvažovat nad tím jestli to je nebo není správné. Celých těch třicet let jsem nebyl na pracáku, naopak jsem měl vedlejšáky a jako důchodce s 23 tisíci si taky nestěžuji. Jen si připomínám jak někteří lidi si mysleli, že jim budou lítat pečený holubi do, huby a zpívali tu píseň od Kubišový, kde ani jedna věta, kterou zpívala neplatí. Víte, jestli jste člověk do čtyřicítky, tak nemáte s čím porovnávat My starší generace bohužel ano a proto je potřeba změna.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Michal

Jsem starší a mám s čím porovnávat.

Změnou myslíte zvolit si do zastupitelstva SPD nebo ANO, aby to šlo ještě víc do kopru? Máte málo formulářů a zákazů návštěvy sousedních okresů, že chcete zpět Babiše? Vždyť jsou to politická sročka, nemají na nic konkrétní řešení. Jen spoustu keců.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Xavier

…. ale vždyť Vám píši, že nejsem volič Babiše, ačkoli za nynější mimořádně přidání důchodcům vděčíme jemu. V, lednu nám přidali ze zákona v červnu se přidávalo též že zákona ohledně překročení pěti procentní inflace a teď v září to ještě prosadilo ANO za pomoci KSČM v listopadu, přičemž ti co jsou nyní u moci byli proti zvýšení a teď se bijí do hrudi, že se třikrát za tenhle rok přidává díky nim. A teď mi řekněte (napište) kdo je větší prolhanej lump?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Michal

Zjistěte si proč se přidávalo 3x, je na to zákon, takže vsuvka o lumpech je hovadina.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Xavier

… nezlobte se, ale vy co píši snad ani nečtěte nebo to nezprávně chápat…. 🙄

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Michal

…. chápete

Petr Jiri
Petr Jiri
1 rok
Reply to  Michal

Babis, SPD ne, soucasna vlada ne. . pokud demonstrujete tak musite mit nejakou predstavu co ano; jak si tedy predstavujete zmenu? Dle meho v soucasnosti zadne lepsi reseni neni! A jestli myslite komunisty – ja je pamatuji a rikam to uz vubec ne.

Čestmir
Čestmir
1 rok
Reply to  Michal

Babiš jako ministr financí byl v roce 2014 ostře proti valorizaci důchodů. Pak otočil, když ujistil, jak se dají senioři oblbnout.

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Čestmir

…. neotočil, jen byl nucen na to přistoupit, protože komunisti mu řekli :”budeš mít naší podporu, ale něco za něco”, takže zde je jádro pudla

Sabina
Sabina
1 rok
Reply to  Xavier

Strašně hloupé pořád někomu říkat vlasti zrádci, proruští atd,,taky extrém. Na demonstraci hlavně byli lidi normální co chtějí normálně žít 🤦.

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Xavier

Ty máš uvažování jsi vzorně vyškolený v pouckach neolibelarni ekonomiky ,

Milá Novak
Milá Novak
1 rok

Tragedie, vše drahé a ještě bude a první vlaštovka – lidé jsou bez práce – bez peněz a někdo z nich má třeba hypotéku…
“Nezapomeňte volit pětikolkou… ” Fialova vláda, Fialova bída, Fialova drahota. Nechal to zajít tak daleko.

Roman
Roman
1 rok

To bude pak kvalita. Ceny energií by měli vymáhat po Fialovi a jeho vládě.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Roman

Já bych je vymáhal po všech, kteří se jen vezou a nezabývají se vlastními zdroji. Případně bych jim dal něco na příděl a ani o kousek víc.