Už za pár dní může vaše nemovitost propadnout státu. Češi zjišťují, co jim hrozí a nestačí se divit. Co si počít?

Je to stěží uvěřitelné, ale je tomu skutečně tak. Již za několik dní propadne až 140 tisíc nemovitostí státu, a to za předpokladu, že jejich majitelé na poslední chvíli neudělají důležitý krok. Nezdá se to však být pravděpodobné, jelikož na to měli několik let a dosud tak neučinili.

Stačí i malá chyba

A tak 1. ledna 2024 nabude Česká republika coby stát do svého vlastnictví obrovské množství pozemků a rodinných domů. Ty jistě někomu patřily nebo patří, avšak problém je ten, že na katastrálních úřadech není zcela jasné, komu náleží.

Věc řeší Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a možná se budete divit, v jeho zájmu není převzít maximum nemovitostí. Naopak, snaží se působit na veřejnost, aby si své věci dala do pořádku. Avšak kdysi byla stanovena jistá lhůta, a ta bude zkrátka dodržena.

Každopádně je potřeba si uvědomit, že zbývá opravdu poslední možnost se o svou nemovitost řádně přihlásit. Vezměte na vědomí, že v po 20. prosinci v této zemi už nic moc nevyřešíte, a to kvůli svátkům a volnu.

Odborníci přitom upozorňují, že problém se netýká pouze těch nemovitostí, kde majitel není vůbec uveden a nikdo netuší, kdo by jím mohl být. Propadnou totiž i ty nemovitosti, kde k majiteli nejsou jen evidovány důležité informace, jako je třeba datum narození.

Foto: Shutterstock

Dejte si na všechno pozor

Z tohoto titulu vám mohou být odebrány i ty nemovitosti, u kterých si myslíte, že je vše v pořádku. Jenže ono nemusí být. Ostatně, dejte si ruku na srdce a zeptejte se sami sebe, nakolik jste zkoumali správnost zápisů u svých nemovitostí na katastru. Pokud si nejste jistí, raději tak učiňte. Náprava není složitá a můžete zabránit skutečně nejhoršímu.

Bohužel, katastr nebyl historicky za minulého režimu veden zrovna nejlépe a právě tehdy se v něm objevila řada chyb, případně nedostatků. Od té doby se mohou táhnout. Mohli jste také nabýt nějakou nemovitost v dědictví, ale její převod nebyl správně dokončen apod.

Čtěte také: Jejda, už to vyjelo. Daň z nemovitosti vystřelí. Zrušme Čechům bydlení, tohle bude drsné

Dejte si ale také pozor na nejrůznější šíbry, kteří v této době mohou pokusit situace využít a nějakým způsobem vás zmanipulovat k převodu nemovitosti na ně.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments