Nečekaná rána pro domácnosti v Česku. Chystá se útok na vaše úspory, ale raději se o tom nemluví

Aktuální situace bohužel není vůbec dobrá a začínají se opět množit velmi negativní zprávy o vývoji české ekonomiky. Zatímco ta klesá a nikdo si moc neví rady, co s tím, na druhé straně zase začínají růst ceny, přičemž obchodníci již oznámili, že od příštího roku znovu nečekaně zdraží potraviny.

Peníze opět s nižší cenou

Už to se dá považovat za útok na vaše úspory, jelikož do nich mnozí budou muset sáhnout, aby vůbec pokryli rostoucí výdaje. Nejde ale o to hlavní. Ve skutečnosti tu máme hned několik nepříjemných faktorů, s nimiž se budete muset vyrovnat.

Předně je třeba říct, že vaše úspory již brzy neponesou tak zajímavý úrok, jako je tomu dnes. Česká národní banka by měla zahájit proces snižování úrokových sazeb, a to až někam k rovnovážné úrovni kolem dvou procent. Namísto dnešních 6 % na spořicím účtu tak můžete mít už jen méně než dvě procenta, což je třikrát méně.

Lidé už si přitom znovu zvykli spořit s pomocí spořicích účtů a termínovaných vkladů, což byl jednoznačně pozitivní faktor. Jak se ale ukazuje, byl pouze krátkodobý a dlouhodobě se zřejmě znovu vrátíme do éry levných peněz, která přináší značné problémy.

Foto: Shutterstock

Nejde to správným směrem

Aby toho nebylo málo, v České republice podle banky Nomura hrozí měnová krize. Prý jsme na podobné úrovni jako Turecko nebo Srí Lanka, což se nečte příliš příjemně. Ekonomika se propadá, máme zápornou bilanci zahraničního obchodu, padá spotřeba domácností a výroba se utlumuje.

Čtěte také: V Česku nemá cenu pracovat. Kasírujte 40 tisíc měsíčně od státu za nic, nemusíte hnout ani prstem

To dle analýzy bankéřů nemůže vést k ničemu jinému než prudkému propadu měny. Jistě, není to jistota, ale určitá pravděpodobnost tu je a v posledních měsících skutečně vidíme oslabování koruny. To vám přitom také znehodnotí úspory, jelikož to povede k vyšší inflaci na základě zdražujícího se zboží z dovozu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
4 měsíců

Nemá cenu spořit, když úspory znehodnotí.

Stanislav Novák
Stanislav Novák
4 měsíců

Jakou máme vládu takové máme hospodářství. Máme premiéra Ukrajince kterému koukaji paty s Bruselského análu. Předsedu Senátu Thajvance. Předsedkyni Parlamentu máme totálně neschopnou cestovstelku, cokoli zařídit. Továrna na čipy bude v Německu, na baterie na Slovensku. Úspěchem naší diplomacie je to, že jsme na druhém místě nepřátel Ruska, Číny, Arabských, Afrických a Asijských států? Vždy bezhlavě plníme přání Američanů, ať nás to stojí co to stojí. Naše neschopná vláda neodborniků a neumětelů tady vede Turecké hospodářství. Ve vládě jsou jen politici bez odborných schopností. Dokonce mají i politické náměstky. Všem jde jen o plná koryta a po nás potopa. Máme… Číst vice »

Reino
Reino
4 měsíců

Vy jste přesně ale přesně popsal naší vládu v čele s prezidentem! Proč my máme jít proti Rusku,když nám nic neudělali? Ropu nám celé roky posílali,utráceli tady nemalé peníze…. Proč teď nám vláda vykládá,že pokud se nedáme na stranu Ukrajiny,tak Rusko vtrhne nám a poté na západní Evropu!!! Sakra vždyť to udělali ta slavná Unie ! Ten konflikt Ukrajiny a Ruska je od roku 2012! Proč nás vláda tahá do cizích konfliktů! To nebyl útok na Evropu,ale pozor jen a jen ČÁST Ukrajiny a Ukrajinci mohli zůstat v oblastech kde se neválčí. Jejich země je větší než naše!!! Sudetští Češi… Číst vice »

Pépé
Pépé
4 měsíců

Proč dovážíme věci ze zahraničí, když je nikdo nekupuje a poptávka neustále klesá? Na sklad? To jsou zase slátaniny v tomhle článku. Víceméně jak se říká, aby řeč nestála, tygr se nažral a koza zůstala celá.

Michal
Michal
4 měsíců
Reply to  Pépé

.. svatá pravda, jen chci poopravit rčení : vlk se nažral a koza zůstala celá. Asi jste pořádně našlápnutej, ale není divu z takových nýmandů co se dostali podvodem do Strakovky…

Bob
Bob
4 měsíců

Ano, moc dekujeme nasi ukrajinske a prounijni vlade!