Už žádná káva po ránu. Dejte si ji před spánkem, poradil neurolog dokonalý trik

Každý tak nějak ví, že káva by se neměla pít předtím, než jdete spát, protože obsažený kofein by mohl způsobit, že jen tak neusnete a kvalita vašeho spánku nebude valná. Naopak se má za to, že největší účinek z kávy budete mít ráno po probuzení, kdy potřebujete takříkajíc nakopnout dodatečnou energií.

Dopřejte si spánek přes den

Podle neurologa Brice Farauta je ale možné to celé pojmout trochu jinak. Tento lékař se zabývá výzkumem spánkových poruch na lidské zdravé. Ve své knize Saved by the Siesta potom uvádí, proč je vlastně káva skvělou volbou na spánek, když si člověk chce odpočinout.

Faraut podotýká, že je stále společensky přijatelnější, když si člověk během dne zdřímne. Společnost orientovaná na výkon přeci jen pomalu polevuje a zaměstnavatelé se snaží, aby se u nich lidé cítili příjemně. Ačkoliv to všude není zdaleka standardem, někde už si můžete dát šlofíka přes den.

Máme vědecké důkazy o tom, že spánek přes den může nejen vyléčit extrémní únavu, ale také bojovat s ospalostí, bolestí, oslabenou imunitou, vysokým tlakem, stresem nebo kardiovaskulárními nemocemi,” uvádí neurolog pro NY Post. Dodává přitom, že pokud si dáte kávu 20 až 30 minut před takovýmto spánkem, je to skvělý způsob, jak překonat únavu.

Foto: Shutterstock

Jak naložit s kofeinem

Kofeinu trvá přibližně 30 minut, než začne stimulovat mozek. To znamená, že stále bez problémů usnete a po dvaceti až třiceti minutách se díky kofeinu probudíte plni energie na další čtyři až šest hodin. Je to oblíbený trik těch, kdo podobným způsobem odpočívají,” říká Brice Faraut.

Má to však svá pravidla. Expert upozorňuje, abyste si denní spánek nedopřáli příliš pozdě v průběhu dne. Dvacetiminutový šlofík po páté hodině odpolední už by nemusel dopadnout dobře a zřejmě by narušil noční spánek. Mezi zdřímnutím a spánkem by tak měl být interval alespoň šesti hodin.

Zároveň byste se měli držet doporučené délky denního spánku, která je 20 až 30 minut. Pokud byste ji překročili, namísto pomoci byste si spíše uškodili. V případě, že byste upadli do hlubokého spánku, bylo by probuzení nepříjemné a mohli byste se cítit dezorientovaní.

Foto: Shutterstock, zdroj: NY Post

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Spánek v práci :D:D:D tak to je výborný fór!
To může platit tak pro kancelářské krysy – pokud jim to dovolí šéf. Už se vidím, jak si v terénu zalezu pod smrček a dám si dvacet – to bychom některým zákazníkům museli asi volat rychlou – ti mají problém i s tím, když chlapi svačí – to se ochomýtají jakoby náhodou kolem a významně čumí na hodinky nebo do mobilu…

Jitka
Jitka
2 let
Reply to  Iris

To znám, údržba v Týně nad Vltavou kdysi musela kvůli sněhu O půlnoci do terénu a na sídliště vyjet ve 3 ráno, když si v 8h na parkovišti dali v autě svačinu, tamní obyvatelé se málem posr*** na fb, že žerou už v 8 a hov** dělají.. třešnička..nejen, že měli právo na svačinu..ale končila jim navíc směna.. jsem ráda, že mě máma vychovala jako člověka myslícího.. když čtu jak a kde bonzujou lidi na druhé, chce se mi bl**t. Jednou přijde doba, kdy si kvůli tomu chování budou ty sekrementy po psech sekat v trávě před paneláky sami.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jitka

Poslední dobou se rozmáhá móda opovrhovat lidmi, kteří pracují rukama – kolikrát se setkám s nafrněným zákazníkem, který se mnou mluví spatra a chlapi se mu za zády pošklebují… Párkrát se mě ptali “šéfe, proč ho nesetřeš?” nač – proč ztrácet čas s pitomcem, který evidentně nemá znalosti ani ze základní školy. A právě takoví ohrnují nos nejvíc a přitom mají v práci nad sebou magora ještě většího, než jsou sami a tu frustraci si vybíjejí na “dělnické třídě”. Jsou přesvědčeni, že živnostník musí pracovat 20 hodin denně a nejlépe skoro zadarmo. To, že pracovník má zákonný nárok na pauzu… Číst vice »

Jitka
Jitka
2 let
Reply to  Iris

To máte pravdu, já momentálně píšu knížku o osudech lidí – z doslechu i moje osobní zážitky, narodila jsem se sluchově postižená, zážitků mám tedy o kapku víc, než běžný dělník, nedávno jsem rozebírala život mladé paní. Dodělávala si vysokou a při mateřské, nastoupila jako uklízečka ve firmě, kam měla po dokončení školy nastoupit coby zástupce jednatele..hezky to tam lítalo, dost si toho vyžrala. Vyslechla si řeči typu – když jsou lidi na hlavu a neuměj se učit, tak ať makaj, což byla reakce na odporně …jak to napsat slušně? pokalené wc po umytí… řeči vzhledem k dětem typu, když… Číst vice »

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jitka

Přesně tak – dneska chce mít každý minimálně maturitu, aby nemusel “pracovat rukama” a asi to tak bude – čachry, které se v poslední době dělají kolem maturit tomu nasvědčují. Někdy si říkám, kolik dnešních maturantů by zvládlo “zkoušku dospělosti” před cca 30 lety. To, co se děje v posledních letech s vysokými školami, taky stojí za zmínku – ve snaze vyrobit co nejvíce vš vzdělaných lidí vede k oborům, nad kterými zůstává rozum stát. Souhrnně tyto absolventy nazývám “manager of” – dost by mě zajímalo, co jim na těch vš přednášeli – podle chování to vypadá, že hlavní náplní… Číst vice »