Lidé často dělají chybu, která změní čaj v nepřítele. Pokud se jí nevyvarujete, dopadnete špatně

Panuje zažitá představa, že čaj je velmi zdravotně prospěšným nápojem, jehož konzumace se odborníky široce doporučuje. To je svým způsobem pravda, ovšem než si dáte další šálek, měli byste se seznámit také s potenciálními problémy, které při konzumaci čaje hrozí.

“Mnoho lidí si myslí, že přírodní znamená automaticky bezpečné a prospěšné a neuvědomuje si, že čaje mohou reagovat s různými léky a mít vážné nežádoucí účinky v případě různých onemocnění či zdravotních stavů, jako je těhotenství,” uvádí dietolog Amber Trejo.

Tento problém se týká zejména bylinkových čajů. Ačkoliv jsou obecně považovány za bezpečné, pokud se konzumují v přiměřeném množství, mohou řadě lidí způsobit zdravotní potíže.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je vynikající zejména před spánkem, protože pomáhá zmírňovat úzkostné stavy. Je prospěšný také pro lidi s cukrovkou, protože snižuje hladinu cukru v krvi. To ale nemusí být vždy žádoucí. Pokud se totiž cukr v krvi sníží příliš, může to mít za následek hypoglykemický stav. Lidé s cukrovkou by si tak měli hlídat hladinu cukru v krvi a poradit se s lékařem, zda je pro ně tento čaj prospěšný.

Zelený čaj

Některé studie upozorňují na interakci zeleného čaje s řadou léků, které se užívají na srdeční onemocnění. Listy zeleného čaje totiž obsahují vitamin K, který může zvýšit srážlivost krve. To pak působí proti některým lékům na ředění krve, jako je například warfarin.

Gingko čaj

Podobný případ je čaj z gingko biloby. Tato rostlina rovněž zpomaluje srážení krve. Neměli byste ho tedy pít, pokud užíváte léky na ředění krve. Ve spojení s léky jako ibuprofen či aspirin pak může způsobit krvácení. Tento čaj by neměli konzumovat ani lidé, kteří mají epilepsii nebo užívají antidepresiva, jejichž účinnost snižuje.

Čaj z třezalky tečkované

Čaj z třezalky tečkované může interferovat s celou řadou léků, a to včetně antidepresiv, antikoncepčních pilulek nebo léků na ředění krve. Předtím, než si tento čaj dopřejete, byste se měli v každém případě poradit se svým lékařem.

Ženšenový čaj

Čaji ze ženšenu byste se měl vyhnout v případě, že vás trápí krevní sraženiny nebo hluboká žilní trombóza. Také o tomto čaji totiž platí, že zvyšuje srážlivost krve. Může také snížit účinnost některých chemoterapeutických léků či blokátorů vápníkových kanálků, které se používají na léčbu vysokého krevního tlaku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Livestrong, Science Direct

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments