Nepijte kávu po ránu, radí lékař. Dejte si ji před spaním, budou se dít velké věci

Káva je nejoblíbenějším životabudičem na světě. Každý dobře ví, že pokud si tento nápoj dá, pomůže mu to k lepším výkonům a soustředění. Naopak platí, že když chceme spát a odpočívat, není dobré kávu konzumovat. Obecně se vychází z toho, že největší efekt z kávy budeme mít po ránu, kdy člověk potřebuje po dlouhé noci přeci jen ještě poněkud nabudit, aby se pořádně rozjel.

Spaní přes den není tabu

Je to ale správný přístup? Neurolog Brice Faraut se to nedomnívá. Tento lékař se celou svou kariéru zabývá dopadem spánkových poruch na zdraví organismu. Na toto téma dokonce sepsal knihu Saved by the Siesta, kde lidem doporučuje, aby si kávu nedávali po ránu, ale naopak využili její účinky a dali si jí před spaním.

V tomto případě ale nemluvíme o spánku nočním, avšak denním. Faraut je, podobně jako celá řada dalších lékařů, velkým zastáncem siest, tedy času, kdy si přes den člověk zdřímne a takzvaně dobije baterky. Ačkoliv tento trend do České republiky ještě tak úplně nedorazil, v řadě západních zemích je běžné, že si zaměstnanci mohou “dáchnout” i v práci.

Existují vědecké důkazy o tom, že spánek přes den dokáže vyléčit extrémní únavu a také působit proti ospalosti, bolestem, oslabené imunitě, vysokému tlaku či stresu,” řekl doktor pro deník New York Post. A radí, aby lidé tento spánek kombinovali s kávou. Tu si mají dát dvacet až třicet minut předtím, než si přes den lehnou.

Foto: Shutterstock

Káva do spánku vás nastartuje

Je to totiž právě zhruba třicet minut, než zkonzumovaný kofein začne působit na mozek a stimulovat ho. Takže v mezidobí stále ještě pohodlně usnete, avšak ve spánku už začne kofein působit. Díky tomu se probudíte mnohem odpočatější a doslova nabití energií.

I v tomto směru je ale nutné dodržovat určitá pravidla. Tento denní spánek byste si neměli dopřávat příliš pozdě odpoledne. Po páté hodině už by byl kontraproduktivní, obzvlášť v kombinaci s kávou. Narušili byste si tak spánek noční. Mezi ním a denním odpočinkem byste měli mít rozmezí minimálně šesti hodin, raději ale více.

Důležité je také dodržet doporučenou délku denního spánku. Ten má být skutečně krátký a neměl by přesáhnout třicet minut. Jinak totiž upadnete do spánku hlubokého a probuzení nebude vůbec příjemné.

Foto: Shutterstock, zdroj: New York Post

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

To by mně zajímalo, kolik lidí si reálně může v pracovní době (denní) zdřímnout…tyhle teoretické bláboly možná vypadají učeně, ale v praxi jsou zcela nepoužitelné.