Úžasný fígl, kterým zajistíte, aby zašlé příbory vypadaly jako nově koupené. Včetně těch nejšpinavějších po babičce

Pokud máte doma starší stříbrné šperky nebo příbory, možná jste zaznamenali, že čas je znát i na nich. Nejsou tak lesklé, jako dřív a objevují se na nich tmavé šmouhy. Těchto skvrn, které krásným příborům rozhodně nepřidají, se ale můžete snadno zbavit. Stříbro se bude zase lesknout jako ve chvíli, kdy jste ho dostali.

Stříbro a oxidace

Stejně jako i na špercích z jiných materiálů, i na stříbru jsou vidět časem známky stáří. Některé materiály mají problémy se zelenáním, u stříbra je to černání. Oxidaci se u některých materiálu nevyhnete. Naštěstí je možnost, jak ho vyčistit a stačí vám k tomu pouze slupka od banánu.

Jak funguje banánová slupka?

Ve slupce od banánu se vyskytují kyseliny, které stříbrné předměty snadno vyleští a dokonale zbaví černých skvrn. A to i v případě, že jsou hodně zašlé. Recept je snadný: Připravte si několik banánových slupek, vložte je do mixéru, přidejte vodu a rozmixujte. Pomocí hadříku připravenou pastu naneste na stříbrné příbory a nechte chvíli působit. Pak je stačí setřít hadříkem a uvidíte, že se budou opět krásně lesknout.

Foto: Shutterstock

Chcete, aby příbory zářily?

Pokud dáváte pravidelně příbory do myčky nádobí, může se stát, že časem se na nich vytvoří povlak. Je vhodné se o příbory starat a občas je důkladně vyleštit. Rozhodně je nezkoušejte čistit drátěnkou, mohli byste je natrvalo poškodit. Připravte si pět dílů vody na jeden díl octa a ponořte je do tohoto roztoku. Vhodnější je jablečný ocet, který není tak agresivní. Pak je vyjměte a osušte bavlněným hadříkem. Příbory se budou krásně lesknout. Příbory usušte ihned po umytí, jinak by na nich kapky mohly vytvořit skvrny. V případě nožů buďte také opatrní, jejich mytí v myčce ničí ostří a ideální je umývat je ručně. Pokud je navíc budete ukládat do speciálních držáků a stojánku, vydrží vám dlouho ostré.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments