Úžasný trik, jak vypěstovat kila borůvek na 1 metru čtverečním. Stačí ale jedna chyba a vše zničíte

Milujete borůvky? Kanadská odrůda se u nás skvěle pěstuje. Navíc je její výnosnost dobrá a zajišťuje přísun přírodních vitamínů po celé léto. Je ale potřeba dodržet základní požadavky rostliny.

Kanadská borůvka u nás zdomácněla

Kanadskou borůvku můžete nalézt pod oficiálním jménem brusnice chocholičnatá, nebo také pod latinským názvem vaccinium corymbosum. Na zahradách v České republice se skvěle zabydlela, jelikož odolává i našim tuhým zimám. Veliké borůvky jsou skvělou odměnou za péči, kterou této rostlině poskytujete. Co potřebuje ke své i vaší spokojenosti?

Nakombinujte různé odrůdy

Máte na své zahradě dostatek prostoru pro to, abyste si zajistili dostatek odrůd pro celé období? Můžete nakombinovat různé odrůdy a těšit se z raných borůvek, ale také z pozdních, které vám přinesou dobrotu i v průběhu září. Od června do září tak můžete zdravě mlsat.

Vyberte si rané odrůdy a sklízejte v červnu a červenci:

  • Bluetta, Duke, Chanticleer, Jersey, Patriot‚ Polaris‚ Earlibue‚ Emilly, Hannah’s Choice, Poppins‚ Spartan.

Pořiďte si středně rané odrůdy a mlsejte v červenci a srpnu:

  • Pioneer‚ Record‚ Sierra‚ Toro‚ Aino‚ Alvar‚ Ama Rood‚ Atlantic‚ Darrow, Draper‚ Hardy Blue‚ Chippewa‚ Berkeley‚ Bonus‚ Bluejay‚ Burlington, Ivanhoe‚ Legacy‚ Meader‚ Northblue‚ Zuckertraube‚ Aurora‚ Concord, Denise Blue‚ Bluecrop‚ Bluegold‚ Brigitta‚ Goldtraube‚ Chandler, Northland‚ Putte‚ Rubel‚ Nelson‚ North Country.

A zásobte se také pozdními odrůdami, jejichž plody budete moci užívat až do září:

  • Bonifacy‚ Coville‚ Herma II‚ Pink Lemonade‚ Elizabeth‚ Elliot.
Foto: Shutterstock

Co borůvka potřebuje

Kanadské borůvky potřebují kyselou půdu, budete tedy nakupovat rašelinu. Jáma by měla mít okolo 80 centimetrů, hloubka pak okolo 40 centimetrů. Jámu vysypejte rašelinou a hnojivem s postupným uvolňováním živin. Zalévejte dešťovou vodou, přidávejte pravidelně trochu hnojiva.

Jarní řez u keřů starších tří let vám zajistí omlazení rostliny. Na začátku března odstraňte starší a poškozené výhony, ponechejte zhruba 7 silných větviček. Kanadská borůvka je známá tím, že plodí nejvíce v horní třetině větvoví, ty proto neodstraňujte.

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments