Medvěd na Slovensku zaútočil na muže. Ten vše točil. Ukázalo se, jak špatně se zachoval

V letošním roce přibývá na Slovensku útoků medvědů na lidi. Podle některých expertů je to dáno tím, že medvědů je stále více, přibližují se k lidským obydlím a už nejsou tak plaší jako dříve. Poslední případ útoku však ukázal, že chyba může být i na straně člověka.

Muž medvěda točil z velké blízkosti

Útok se odehrál v západních Tatrách v Kamenisté dolině, a to 24. června. Napadený muž přiznal, že si stop medvěda všiml dopředu. Šlo především o označkované stromy a stopy. V takovém případě by byla na místě obezřetnost.

Avšak muž chtěl medvěda především točit, sám uvedl, že se na setkání s ním těšil. A to se také podařilo. Dotyčný zjevně neměl žádný strach, a tak medvěda filmoval hned několik desítek minut, jak se prochází kolem potoka. Také si uvědomoval, že se mu postupně neustále přibližuje. V jeden okamžik ho medvěd zpozoroval, ale hned nezaútočil. Muž se však z místa nevzdálil.

Když už byl ode mě asi 50 metrů, postavil jsem se a snažil jsem se přesunout dále, abych mu nestál v cestě. Pak mě zaregistroval a já si řekl, že ho ještě natočím, jak běží pryč, jenže všechno bylo jinak,” popsal muž incident podle serveru Topky.

Foto: Shutterstock

Bránil se sprejem a kopanci

Medvěd se k němu rozeběhl, což je pochopitelně nepříjemný zážitek. I v této situaci se ale muž zachoval zcela nesprávně. Vytáhl totiž sprej a na medvěda ho vystříkal. Nejenže to nepomohlo, ale zvíře to podle všeho ještě více rozzuřilo.

Muž se pak snažil utéct, ale medvěd ho strhl. Slovák ho však začal kopat do hlavy, což podle všeho také příliš nepomohlo. Nakonec medvěd přeci jen odběhl, což bylo velké štěstí.

Chce se však konstatovat, že k takovému incidentu vůbec nemuselo dojít. Muž měl místo, kde spatřil medvěda potichu opustit a zřejmě by se nic nestalo. Když už medvěd zaútočí, rozhodně není na místě na něj něco stříkat nebo se s ním prát. Zvíře se tak ještě více rozzuří. Naopak si má člověk lehnout na břicho a snažit si chránit krk. Medvěd obvykle zjistí, že nehrozí žádné nebezpečí a odejde.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments