Užívání antibiotik může skončit černým chlupatým jazykem

Léky mohou mít vedlejší účinky. To ví každý. V případě 55leté pacientky ze Spojených států amerických ale mělo polykání antibiotik velmi nečekané a nezvyklé dopady. Lékaři o tom informovali v odborném magazínu New England Journal of Medicine.

Ženu přijali do nemocnice poté, co se při automobilové nehodě těžce zranila na obou nohou. Jedna z jejích ran se silně zanítila. Lékaři chtěli zabránit tomu, aby se infekce rozšířila, a tak ženě předepsali hned dva druhy antibiotik. Jedny užívala intravenózně, druhé potom ve formě tablet.

Jenže po dvou týdnech této léčby se u pacientky vyskytl další problém. „Její jazyk se zbarvil do černé barvy,“ popisuje doktor Yasir Hamad z Washington University. Kromě toho si žena začala stěžovat na nevolnost a nepříjemný pocit v ústech.

Důvod: žena si v důsledku léčby vypěstovala takzvaný černý chlupatý jazyk. Na vině přitom nebylo antibiotikum, které užívala nitrožilně, ale medikament Minocyclin, který polykala ve formě tabletek.

Špatná hygiena a cigarety

V případě černé vrstvy nejde o chlupy, jak by hovorový název diagnózy napovídal, nýbrž o zvětšení a prodloužení póru na sliznici jazyka, takzvané Papilae filiformes. Na jazyku jsou od toho, aby rozpoznaly, že je v ústech potrava a usnadnily její pohyb směrem do krku.

Lékaři znají fenomén černého chlupatého jazyka už více než 500 let. Přesto jsou přesné procesy v těle, které vedou k jeho vytvoření, dosud neznámé. Jasná je pouze část spouštěčů. Mezi ně patří špatná ústní hygiena, vysušenost úst, kouření, ale právě také určitá antibiotika.

Léky na tuto diagnózu žádné nejsou. Ovšem pokud začne pacient dodržovat ústní hygienu a vyvaruje se zmíněným spouštěčům, příznaky obvykle za čas odezní. Může to ale trvat několik týdnů až měsíců.

Mohlo by vás zajímat

Komentujte

avatar
  Odebírat  
Upozornit na