Dráždí vaší kůži parabeny? Používejte přírodní kosmetiku

Krém, který vydrží dlouhé měsíce a stále si udržuje svou vůni a svěžest je pro zákazníky velmi lákavým produktem. Avšak za trvanlivostí se ve složení také skrývá řada látek, které mohou škodit pokožce. Parabeny, které tak často nacházíte v tabulce ingrediencí, fungují jako antibakteriální složka a stejně jako konzervační látka. Při kontaktu s kůží mohou vyvolat různé formy alergií, vyrážek a dalších nepříjemností.

V jakých produktech se parabeny nacházejí

Jednoduše řečeno, jsou zkrátka všude. Proto buďte v pozoru a věnujte dostatečnou pozornost etiketě. Šampóny, sprchové gely, parfemovaná tělová mléka nebo třeba zubní pasty jsou častým ukazatelem toho, kolik jsou výrobci schopni použít umělých látek.

Jaké se používá označení

Jelikož už spousta zákazníků prohlédla označení parabenů pomocí písmena E a následně čísla, začal kosmetický průmysl používat slovní označení, které se v množství dlouhých názvů ztratí. Konkrétně jde o methylparaben, ethylparaben, propylparaben a butylparaben. Mimo tyto složky existují i další jako je například benzylparaben, který je již na štěstí zákazníků zakázaný.

Vybírejte s rozumem

Více než polovina nanesené tekutiny na pokožku je vstřebána a látky se tak mohou ukládat pod povrchem. Pokud si tedy v lékárně vybíráte produkt, zkuste se nejprve zeptat, zdali nabízejí stejný výrobek bez těchto přidaných látek. U některých produktů, jako je například Jarischův roztok, vám vyhoví. V drogerii už spoléháte pouze sami na sebe. Parabeny musí být uvedeny na zadní části etikety, což vám nabízí možnost volby.

Škodlivé účinky

Zatímco mezi prokazatelné negativní účinky parabenů patří například periorální nebo atopická dermatitida, o dalších se vědci dohadují. Odpůrci těchto látek jsou přesvědčeni, že parabeny mají podobné chování, jako ženský hormon estrogen a mohou tak narušit přirozený cyklus těla. O jejich rakovinotvorné schopnosti se taktéž vedou dlouhé diskuze. Pravdou ovšem je, že jedinou výhodou této látky, je vysoká trvanlivost. Jestli je škodlivá či není, se ukáže budoucími výzkumy, ale už teď je prokazatelné, že kožní problémy sebou nepochybně nese.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments