V Česku náhle krachuje velký obchodní řetězec. To nikdo nečekal, je to pořádný kolaps

Obrovské potíže hlásí jeden z oblíbených obchodních řetězců, který působí mimo jiné i v České republice. Jde především o finanční problémy, ve kterých už se nachází podle všeho déle než jeden rok. Vše přitom spěje k nepříliš pozitivnímu konci, který může mít neblahý dopad také na zákazníky.

Finanční trable

O jakém obchodním řetězci je řeč? Jde o Studio Moderna, které budete znát pravděpodobně pod jeho obchodními značkami, jako je Dormeo, Delimano a Top Shop. Všechny tyto obchody, ať už v kamenné podobě nebo na internetu, prodávají trochu jiný sortiment a byly velmi aktivní v rámci teleshoppingu. S trochou nadsázky lze říct, že jde o běžné a trochu předražené věci, které však měly mezi zákazníky značnou oblibu.

Na první pohled by se dalo očekávat, že podobný koncept musí skvěle fungovat, jenže se tak neděje. Celá společnost má slovinské majitele, přičemž v domovském Slovinsku bylo s firmou zahájeno konkurzní řízení. O něco podobného se pokoušelo Studio Moderna také v České republice, jenže soud mu nevyhověl.

Nějakou dobu dokonce nefungovaly eshopy jednotlivých značek, takže zákazníci si nemohli objednávat zboží. Nyní to vypadá, že je vše v pořádku a všechny internetové obchody teď lákají na výprodej v rámci Black Friday. Pravdou je, že některé ceny jsou atraktivní a je možné, že se firma tímto způsobem pokouší získat finance. Na druhou stranu lze doporučit, aby si zákazníci objednávali spíše na dobírku a nikoliv s platbou předem, protože v tomto případě nikdy neví, zda firma bude dostatečně dlouho fungovat.

Foto: Shutterstock

Akce se nepovedla

Studio Moderna se v nedávné době pokoušela o jakousi záchrannou akci ve spolupráci s Kauflandem, kde nabízela své zboží různých značek. Zároveň do toho investovala významný finanční obnos na reklamu. Ovšem výsledek se nedostavil, naopak to byl propadák a Kaufland teď ještě chce doplatit penze.

Dodavatelé už také Dormeu nebo Delimanu nedodávají na fakturu, jak je v oboru běžné. Rovněž se obávají toho, aby si nevylosovali černého Petra a neskončily s nezaplacenými dodávkami. Pro firmu je přitom komplikované platit za zboží dopředu.

Čtěte také: Nový obchod v Česku mění pořádky. Za zboží zaplatíte třetinu běžné ceny, lidé šetří velké peníze

Jak to celé dopadne, je nejasné. Aktuálně zjevně probíhá pokus o záchranu byznysu alespoň v některých zemích, ovšem není jasné, zda mezi nimi bude také Česká republika.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments