V Polsku už Češi levně nenakoupí. Stát to zarazí, nákupy potravin budou zase drahé

Maloobchodní tržby v České republice opět významným způsobem poklesly. Děje se tak již více než rok v řadě a dle odborníků je za tím jeden důležitý faktor. Nejde ani tak o to, že by české domácnosti méně utrácely, ale mnohem důležitější je to, kde utrácejí.

Zvykli si a oni jim to seberou

Zatímco donedávna prakticky všechny útraty Čechů za potraviny a spotřební zboží končily v českých supermarketech a jiných obchodech, dnes už to ani zdaleka neplatí. Stále větší kus, který už je dosti signifikantní, si totiž ukusují obchody v Německu a Polsku. Ano, ty již neobsluhují pouze domácí zákazníky, ale více a více i Čechy.

Pro mnohé se stalo již standardem, že si pro svůj dvoutýdenní či měsíční velký nákup zajedou do Polska. To jsou přitom momenty, kdy za potraviny vydají největší částky. Jde o tisíce korun, o které tuzemské řetězce přijdou. Z jejich pohledu vlastně ještě o více, jelikož jsou oproti těm polským o třetinu až polovinu dražší.

Sotva si však čeští zákazníci tuto obezličku, jak nějakým způsobem ušetřit na základním zboží, našli, už se chystají velké změny, které jim nákupy v Polsku znepříjemní.

Jeden z hlavních důvodů, proč bylo u sousedů tak levně, totiž hrála daň z přidané hodnoty, která zde byla na potraviny snížená až na nulu. Původně se počítalo s tím, že půjde o krátkodobé přechodné opatření, ale nakonec to přetrvalo několik let.

Je zkrátka velký rozdíl, když potraviny kupujete s 15% DPH a v Polsku s nulou. V případě jiného zboží, jako jsou třeba pleny nebo drogerie, je to potom ještě výraznější, protože v Česku jsou ve zvýšené sazbě.

Foto: Shutterstock

Kombinace drtivých faktorů

Ovšem nulová sazba DPH v Polsku se začátkem příštího roku definitivně skončí a už se jen tak nevrátí. Mohlo by to znamenat zdražení potravin klidně o nějakých dvacet procent, protože tamní prodejci se toho zřejmě pokusí využít i k navýšení svých marží.

Aby toho nebylo málo, mají zákazníci z Česka už teď pod nohama další klacek, který jim nákupy v Polsku zdražuje. A tím je slábnoucí koruna oproti polskému zlotému, který naopak posiluje. Zatímco tento měnový pár hrál v uplynulém roce v náš prospěch a nákupy zlevňoval, teď je zdražuje, a to přibližně o 5 až 10 %.

Je to cítit opravdu hodně. Poslední dva měsíce vidím, že se moje nákupy v Biedronce při přepočtu na koruny výrazně zdražily. Pořád se mi to vyplatí, ale jestli do toho ještě zvýší to DPH, pak už sem asi jezdit přestanu. To nebude mít cenu,” říká paní Sofie z Havířova, která to na hranice nemá nikterak daleko.

Čtěte také: Náhle zkrachoval velký obchodní řetězec v Česku. To snad není pravda, co tam vyváděli?

Když si dáte tyto dva faktory dohromady, zjistíte, že nákupy u sousedů mohou brzy zdražit o nějakou čtvrtinu. Zřejmě budou stále levnější než u nás, ovšem výjezdy, zejména potom ty z delších vzdáleností, už se jednoduše nemusí vyplatit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Šogi
Šogi
3 měsíců

Tak si k nám na oplátku budou moci zas nakupovat bratři Poláci,

Kraus
5 měsíců

A dělá to stát nebo obchodní retezce

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Kraus

Neschopná vláda.

František
František
5 měsíců

Jezdím do Polska i opravovat auto IVECO a chlazení CARRIER, věřte nevěřte, ale ve značkovém servisu a vše o 40% levněji a hlavně rychleji. Pomohou i bez předchozího objednání servis CARRIER Chlodnik Wrocław. V Česku už neopravuji ani osobní vůz.